poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Víte, co obsahuje vaše zubní pasta?

17.5.2019

V USA je zárukou bezpečnosti a kvality zubní pasty označení ADA, Americké dentální asociace. Zaručuje, že je výrobek účinný, neškodí zdraví ani zubům, obsahuje fluorid a nejsou v něm přispívající ke vzniku zubního kazu. Spotřebitelská organizace Consumer Reports nabídla přehled nejběžnějších složek zubních past.

Abrazivní účinek mají uhličitan vápenatý a upravený oxid křemičitý, které pomáhají odstranit ze zubů zbytky jídla a povrchové skvrny.

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodnýmá snižovat tvorbu zubního kamene a zmírňovat krvácení dásní při zánětu.

Citronan sodný, dusičnan draselný a kasein fosfopeptidsnižují u některých osob citlivost zubů.

Fluoridse v zubních pastách vyskytuje v různých formách a snižuje riziko vzniku zubního kazu o 20 až 30 %. Fluorid cínatý může bránit rovněž zvýšené citlivosti a zánětům dásní. Pasty bez fluoridu nepomáhají v prevenci zubního kazu.

Dodecylsíran sodnýje saponát s nízkým čisticím účinkem, který hodně pění a pomáhá tak zubní pastě proniknout do všech skulin v zubech i mezizubních prostor. Lidé, u kterých se při prvním použití takové pasty objeví afty nebo  jiné problémy, by měli používat nepěnící pasty nebo pasty bez dodecylsíranu sodného. Ty mohou být označeny jako „bez SLS“ nebo „SLS free“, přičemž zkratka SLS odkazuje na anglický název této sloučeniny, sodium lauryl sulfate.

Mezi hlavní bělící složky zubních past patří peroxid vodíku, který zuby zesvětluje chemickou cestou, a polyfosfáty, jako je Hexametafosfát sodný, které umí vybělit skvrny na zubní sklovině. Někteří odborníci však upozorňují, že tyto látky nejsou dost koncentrované a nepůsobí na zuby dostatečně dlouho na to, aby došlo k postřehnutelným změnám. Polyfosfáty mohou dráždit ústní dutinu.

Kombinace fluoridu a xylitoluje podle několika menších studií je účinnější prevencí zubního kazu než samotný fluorid, avšak specialisté připomínají, že ani časté čistění nedodá zubům dostatek xylitolu k dosažení žádaných výsledků.

Antibakteriální látka triclosan je sice velmi účinná v boji se zánětem dásní, má však neblahý vliv na lidské zdraví. Může narušit imunitu a hormonální rovnováhu a přispívá k rezistenci bakterií na antibiotika. Americký úřad pro bezpečnost léčiv a potravin FDA zakázal její používání v mýdlech a dalších mycích přípravcích na tělo už v roce 2017. I výrobci zubních past ji postupně vyřazují ze svých provozů, včetně oblíbených past Colgate, kterým se média v souvislosti s touto chemikálií hodně věnovala.

Související články