poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Paradox doby – bio ovoce balené v nerecyklovatelných plastech

20.5.2019

Obchodní řetězce prodávají ovoce a zeleninu s ekologickou certifikací v neekologických plastových obalech, které zboží zviditelňují, ale popírají snahy pěstitelů o produkci šetrnou k přírodnímu prostředí.

Označení HVE je zkratka pro „vysokou hodnotu pro životní prostředí“ a jeho udělování zaštiťuje francouzské ministerstvo zemědělství. Dostávají jej pěstitelé, kteří dodržují čtyři pravidla – ochranu biodiverzity na nejméně 10 % půdy, zodpovědnou volbu přípravků k ošetření rostlin, používání bezpečných hnojiv a hospodárné zacházení s vodou. Značka HVE zvyšuje rovněž atraktivitu potravin pro zákazníky obchodů.

Obchodní řetězec E.Leclerc nabízí francouzské výrobky s certifikací HVE pod dvěma svými značkami, přesto se důsledně neřídí ekologickými ohledy při prodeji těchto produktů. Například jablka z produkce s HVE se prodávají balené do nerecyklovatelné plastové folie. Jeden z výrobců na dotaz spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir uvedl, že řetězec vyžaduje dodání zboží přesně v takovém obalu, který má usnadnit nákup zákazníkům. Snadným řešením by přitom byl prodej na váhu, který patří k nejlepším způsobům, jak omezit používání zbytečných obalů.

Problém je dost rozšířený a neomezuje se pouze na E.Leclerc. Mnohé společnosti prodávají ovoce a zeleninu s certifikovaným ekologickým označením v obalech, které neodpovídají představám o ohleduplnosti k životnímu prostředí. Snaží se je tak odlišit od ostatního zboží a v regálech je zviditelnit.

Ročně projde rukama francouzských spotřebitelů celkem 90 miliard obalů, které tvoří největší část celkového odpadu. Pouze 22 % plastových obalů ve Francii prochází recyklací.

Související články