poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Několik pravd o dietách

21.5.2019

O zdravém způsobu stravování existují různé představy. Patří k nim rovněž dobrovolná dietní omezení, která zdravý člověk nepotřebuje a která mohou dokonce ohrozit jeho. Nabízíme vám některá důležitá fakta.

Pomůže bezlepková strava zhubnout, detoxikovat organismus, podpořit činnost střev nebo vylepšit pleť? Nepomůže.

Nemáte-li lékařem diagnostikované problémy jako celiakii nebo jinou glutenovou intoleranci, omezení příjmu lepku nebo přímo bezlepková dieta může být pro váš organismus zbytečně nevyvážená. Snížíte totiž nejen příjem lepku, ale i podstatného množství sacharidů, které jsou obsaženy v pšenici a dalších obilovinách a jsou hlavním zdrojem energie. Nejenže vám bezlepková strava neprospěje, ale zbytečně utratíte peníze za speciální výrobky.

Musíme pít detoxikační šťávy? Nemusíme.

Detoxifikace patří k zaklínadlům současnosti, od Hollywoodu po sociální sítě a lifestylové časopisy. Několikadenní pití šťáv sice pomůže shodit pár kil, ale může také vézt k rizikovému nedostatku živin v těle. Podle odborníků je zcela zbytečné, protože zdravé tělo se umí podle potřeby detoxikovat samo za pomoci běžné konzumace ovoce a zeleniny a hubnout lze vhodnějšími způsoby.

Jsou superpotraviny dokonalé? Nejsou.

Na seznamu takzvaných superpotravin jsou borůvky, řepa, granátová jablka, kakao nebo losos, které nám mají zaručit dlouhověkost. Jsou sice prospěšné, ale jejich účinky jsou většinou zveličovány a založeny na výzkumech prováděných na zvířatech nebo in vitro v umělých podmínkách. Mohou být pouze součástí vyváženého jídelníčku. Jejich označení nevylučuje prospěšnost ostatních potravin, které pravidelně konzumujeme.

Prodlužují plody rostliny goji život? Důkazy nejsou.

Červené bobule kustovnice čínské jsou známé jako plody dlouhověkosti, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují imunitu, brání před kardiovaskulárními chorobami a oddalují stárnutí. Nicméně spolehlivé vědecké důkazy o tom chybí a Evropská agentura pro bezpečnost potravin EFSA neschválila k použití žádné z těchto zdravotních tvrzení. Plody goji jsou však stejně jako ostatní ovoce a zelenina přirozeným zdrojem vitaminů a minerálů.

Je kyselina citronová toxická? Není.

Na sítích opakovaně kolují seznamy životu nebezpečných aditiv a mezi nimi je kyselina citronová, označovaná jako E 330. Jedná se však o neškodnou přírodní složku citrusových plodů, která se používá jako antioxidant a pomáhá co nejlépe konzervovat potraviny.

Konzumujete večer sacharidy? Žádný problém.

Chléb, těstoviny a rýže jsou bohaté na polysacharidy, které dodávají tělu energii a měly by tvořit 60 % denního kalorického příjmu. Nesmíme jich tedy konzumovat příliš, ale zdaleka není podstatné, kdy je do těla dostaneme. Důležitý je celkový denní příjem.

Jsou celozrnné výrobky určeny pouze k hubnutí? Ne.

Rozdíl mezi celozrnnými a ostatními produkty je pouze v množství vlákniny, která zlepšuje činnost střev a zvyšuje pocit sytosti. Udržet si linii můžeme pouze při celkově vyváženém stravování, nikoli pouze přechodem od necelozrnných k celozrnným produktům.

Škodí mléko dospělým? Ne.

Podle odborníků neexistují vědecké důkazy, že by mléko a mléčné výrobky, vejce, bílé maso a ryby škodili zdraví nebo přispívali k tvorbě nádorů. Ví se, že mléko prospívá zubům a kostem, svalům, pleti a vlasům, jelikož obsahuje vápník. Je tedy nutné dbát pouze na vyváženost stravy. Rozhodnete-li se odepřít si mléko a mléčné výrobky z etických důvodů, musíte tělu dodávat vápník jiným způsobem, například lněnými nebo sezamovými semínky, zelím, špenátem, luštěninami nebo mandlemi.

Související články