poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

LED diody mohou narušit biorytmus a poškodit sítnici

27.5.2019

Účinky LED mohou být zdraví škodlivé. Večer je lepší používat teplé světlo a snížit jas obrazovky.

Žárovky, světla automobilů, dětské hračky, světelné řetězy nebo obrazovky chytrých telefonů a počítačů nás neustále vystavují účinkům světla z elektroluminiscentních diod, známých pod zkratkou LED. Jejich světlo obsahuje z velké části vlny z modré části spektra.

Cirkadiální biologické rytmy, díky kterým náš organismus rozezná dobu dne a noci neboli aktivity a odpočinku, jsou ohroženy zejména obrazovkami počítačů, tabletů a smartphonů, používáme-li je večer nebo v noci. Vystavují nás světlu, které připomíná svou modrou složkou to denní, a tak matou naše vnitřní hodiny. Narušují usínání, trvání a kvalitu spánku. Zvlášť ohroženi jsou děti a dospívající, protože čočka jejich oka ještě neplní dostatečně roli filtru.

Poznatky o škodlivém vlivu na oční sítnici jsou menší. Odborníci stále zkoumají souvislost mezi letitým vystavením modrému světlu a dlouhodobými riziky, zejména věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD). Studie, podle kterých se může jednat o vážný problém, byly provedeny na osobách pravidelně vystavených slunečnímu záření vysoké intenzity, například horských průvodcích nebo námořnících. Žádný výzkum však zatím jednoznačnou souvislost nepotvrdil. Pokud existuje, týká se spíše umělých světelných zdrojů, kterých je velmi mnoho a některé jsou příliš intenzivní. Displej telefonu nebo obrazovka počítače tuto sílu nemají a podle odborníků ANSES nemohou svým zářením člověka připravit o zrak nebo vést k VPDM.

Francouzský úřad potvrdil zanedbatelnou účinnost ochranných brýlí proti modrému světlu, o které jsme vás informovali (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-7224/pred-zari-displeju-maji-ochranit-specialni-bryle-nefunguji). Podle ní nelze spoléhat ani na obrazovky přístrojů, které slibují omezení modrého záření, protože rozdíl mezi nimi a těmi klasickými je mizivý. Účinnější je podle francouzských specialistů večer vždy přejít na zdroje s teplejším světlem a snížit jas displeje. Vhodné je rovněž snížit vystavení dospělých a zejména dětí světlu obrazovek ve večerních a nočních hodinách a používat nepřímé osvětlení. ANSES doporučuje upravit zákonné normy pro všechny výrobky s LED tak, aby byla snížena jejich intenzita, zejména u světlometů dopravních prostředků.

Související články