poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepromokavé boty a oblečení často obsahují škodlivé látky. Co s tím?

29.5.2019

Voděodolnost outdoorové obuvi a oděvů běžně zajišťují fluorové látky, které škodí zdraví i přírodě. Nejsou však nezbytné a lze je snadno nahradit produkty na základě vosku.

Sloučeniny fluoru pomáhají zvýšit nepromokavost, která je u turistické a sportovní obuvi velmi důležitá. Mohou však uškodit lidskému zdraví i životnímu prostředí. Zvyšují riziko vzniku rakoviny a nebezpečí potratu u těhotných, ohrožují zdravou porodní váhu dítěte, oslabují imunitní systém, narušují hormonální rovnováhu a způsobují také další zdravotní problémy. Těžko se rozkládají a hromadí se  v organismu i přírodě.

Gore-Tex je oblíbená membrána a jedním ze symbolů nepromokavosti a prodyšnosti oblečení i obuvi. Jejím základem je fluorovaný polymer polytetrafluorethylen, zkráceně PTFE, známý jako teflon. Samotný PTFE je stabilní a z membrány se neuvolňuje. Mohou v něm však být příměsi dalších fluorových látek a při jeho výrobě vznikají chemikálie, které zatěžují životní prostředí. Kromě toho bývá obuv dodatečně ošetřena fluorovými sloučeninami, aby bylo dosaženo lepší voděodolnosti, a to nezávisle na použité membráně.

Dánský úřad pro ochranu životního prostředí doporučuje při nákupu volit výrobky, které nejsou ošetřeny fluorovými látkami. Výrobci tuto skutečnost na svém zboží viditelně zdůrazňují.

Vyhnout se škodlivým chemikáliím lze i jinak. Zvažte, zda skutečně potřebujete voděodolné oblečení nebo obuv. Pokud raději impregnujete sami, používejte přípravky na bázi vosku a parafinu. Vyhýbejte se sprejům a impregnujte zásadně mimo uzavřené prostory. Původní zprávu v dánském jazyce naleznete zde.

Související články