poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nenakupujete v rizikových obchodech s potravinami a doplňky? Máme jejich seznam

30.5.2019

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nově informuje o webových stránkách nabízejících potraviny a doplňky stravy v rozporu s právními předpisy. Jde o zahraniční prodejce zaměřené na české spotřebitele, které inspekce nemůže hnát k odpovědnosti.

Seznam webů, na které byste si měli dávat pozor, naleznete v sekci Rizikové weby portálu Potraviny na pranýři. V detailu každého záznamu naleznete důvody, proč byl web do seznamu zařazen. Všechny jsou v češtině, platí se na nich v českých korunách a jsou jednoznačně orientovány na české spotřebitele. SZPI uvádí stručný popis každého webu včetně odkazu, jeho nabídku, na co si při jeho návštěvě dát pozor, vizuální informace a datum, kdy byla informace zveřejněna.

Provozovatelé porušují legislativu ČR a EU různými způsoby. Používají nekalé obchodní praktiky, neuvádějí povinné informace o zboží, zejména u doplňků stravy používají neschválená zdravotní a léčebná tvrzení. Prodejci i jejich stránky jsou často registrováni mimo naše území, mnohdy nelze zjistit, kdo web skutečně provozuje. Kontaktní údaje zpravidla nejsou uvedeny v zákonném rozsahu nebo zcela chybí.

Pokud internetový prodejce sídlí mimo území EU, jsou možnosti uplatnit pravomoc příslušných úřadů velmi omezené. Internetový nákup tak může být pro spotřebitele nejen finančně nevýhodný, ale může poškodit i jeho zdraví, zejména když se jedná o potraviny a doplňky stravy. Proto jsou na stránkách SZPI ke stažení také informační příručky o nakupování na internetu obecně a zvlášť o internetovém nákupu potravin. Nově byla aktualizována mobilní aplikace Potraviny na pranýři, která je dostupná pro operační systém Android. Na verzi pro iOS se pracuje.

Pomoc při pochybnostech o e-shopech, nakupování na internetu nebo v případě konkrétních problémů najdete rovněž na stránkách dTestu (www.dTest.cz). Lze na nich vyhledávat v článcích, v nejčastěji kladených dotazech a odpovědích z naší poradny, ale i v řadě publikací pro spotřebitele, které si bezplatně stáhnete. Můžete ověřit spolehlivost internetového obchodu pouhým zadáním adresy do našeho vyhledávacího řádku nebo využít služeb naší bezplatné telefonické či e-mailové poradny.

Související články