poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vypukl boj za jednotné evropské značení potravin podle jejich výživových hodnot

4.6.2019

Evropské spotřebitelské organizace usilují o schválení společného loga Nutriscore pro všechny potraviny v EU. Označení má zjednodušit srovnávání produktů v rámci stejné kategorie potravin, a usnadnit tak spotřebitelům správnou volbu. Nutriscore se však setkává i s odpůrci.

Nutriscore je jednoduché barevné a písmenné označení. Řada písmen od A do E na pozadí barev od zelené přes žlutou a oranžovou až k sytě červené jednoduše označuje, jak je výrobek „zdravý“. Jinými slovy jaké má výživové vlastnosti. . Zvýrazněné písmeno A v zeleném políčku tak znamená nutričně vyváženou potravinu v rámci kategorie, a naopak E na sytě červeném pozadí tu nejméně vhodnou. Systém je snadno a rychle pochopitelný. Výzkumy ve Francii a dalších 11 státech ukázaly, že se jedná o nejúčinnější zjednodušené označení tohoto druhu. V roce 2017 bylo uznáno ve Francii a v současnosti je dobrovolně používáno různými výrobci a distributory v Belgii, Francii a Španělsku.

Sedm členských organizací Evropské organizace spotřebitelů BEUC (francouzská UFC-Que Choisir, belgická Test-Achats, německá VZBV, nizozemská Consumentenbond, polská Federacja Konsumentów, řecká EKPIZO a španělská OCU) se nyní společně snaží o zavedení povinnosti používat na potravinách a nápojích označení Nutriscore pro všechny výrobce a distributory v EU. Aby se tak stalo, musí o věci rozhodnout Evropská komise. Do jejího jednání může být celá záležitost zahrnuta při získání jednoho milionu podpisů pod petici spotřebitelské iniciativy. Připojit se k ní lze zde.

Odpůrci těchto snah však také nezahálejí. Jedná se zpravidla o lobby velkých korporací, které nemají zájem o jednotné srovnání svých výrobků s konkurencí. Na internetu, v médiích a zejména na sociálních sítích tak koluje mnoho různých zpráv, které staví na nedostatečné informovanosti o principech navrhovaného systému a snaží se posílit jeho nepochopení matoucími příklady.

Například koláž s panenským olivovým olejem nebo sardinkami s Nutriscore D, Coca Colou Zero s Nutriscore B a hranolkami s Nutriscore A má poukazat na nesmyslnost srovnání, kdy podle barvy a písmena vypadají smažené brambůrky a slazený nápoj zdravěji než rybí konzerva a rostlinný olej. Ve skutečnosti však Nutriscore srovnává pouze výrobky v rámci stejné potravinové kategorie. Jedná-li se třeba o snídaňové cereálie, odliší Nutriscrore cereálie různých značek, vločky, čokoládové cereálie, případně piškoty nebo snídaňové sušenky. Konkrétní panenský olivový olej lze posoudit pouze porovnáním Nutriscore s ostatními značkami panenského olivového oleje nebo s jinými rostlinnými oleji.

Dalším argumentem bývá skutečnost, že i průmyslově zpracované potraviny s obsahem aditiv či škodlivých chemikálií mohou mít dobré Nutriscore. To však posuzuje nutriční vlastnosti, nikoli obsah potenciálně nežádoucích látek. Podobá se tím dalším podobným systémům, například britskému ENL.

Podle odborníků nelze se současnou úrovní poznatků vytvořit jednotné nutriční označení, které by srovnalo všechny typy potravin napříč kategoriemi a posuzovalo by jak jejich výživové vlastnosti, tak přítomnost nežádoucích složek.

Související články