poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dostane AliExpress za nezákonné praktiky přes prsty?

5.6.2019

Evropské spotřebitelské organizace žádají obchodní inspekce o prověření obchodních praktik internetových stránek AliExpress, které jsou součástí aktivit Alibaba Group.

Alibaba je čínský gigant v oblasti internetového prodeje. Soustředí se na maloobchod, technologie a cloudové služby. V e-shopu AliExpress, který chce konkurovat Amazonu, nabízí vše od oblečení a kosmetiky po elektroniku. Má svou anglickou, francouzskou, italskou, německou, nizozemskou, polskou, portugalskou a španělskou verzi a může oslovit až 330 milionů obyvatel Evropské unie. Jeho praktiky však v mnohém neodpovídají unijní legislativě a porušují práva evropských spotřebitelů. Nejvážnějším problémem je stanovení místa případného soudního řešení sporu mezi prodejcem a zákazníkem, kterým je rozhodčí soud v Hong Kongu. Nicméně podle evropských zákonů má každý spotřebitel právo řešit tyto situace u soudu své vlastní země. AliExpress neumožňuje vrácení zboží do 14 dnů bez uvedení důvodu a nezajišťuje povinnou nejméně dvouletou záruku. Ani obchodní podmínky nejsou vždy uváděny v příslušném jazyce.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC proto vyzvala evropskou síť národních úřadů na ochranu spotřebitelů, aby prošetřila praktiky AliExpressu a zastavila porušování spotřebitelských práv. Členské organizace z Belgie (Test-Achats), Francie (UFC-Que Choisir), Itálie (Altroconsumo), Nizozemí (Consumentenbond), Španělska (OCU) a Portugalska (DECO) oslovily se stejnými požadavky úřady ve svých zemích. Německá Verbraucherzentrale Bundesverband rovněž zvažuje zahájení právních kroků proti AliExpressu.

Související články