poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V EU se používají miliony tun neprověřených chemikálií

6.6.2019

V EU se široce používají chemikálie, které neprošly řádnými schvalovacími procedurami a mohou dlouhodobě ohrožovat zdraví zaměstnanců firem i běžných spotřebitelů. Příslušní regulátoři nejsou dostatečně důslední a nemohou zaručit bezpečnost velké řady výrobků.

EEB neboli Evropská environmentální kancelář odhalila, že velcí výrobci kosmetiky, plastů nebo výrobků určených pro zdravotnictví porušují zákony. Používají chemické látky, aniž by splnili bezpečnostní nařízení evropské legislativy. Evropská agentura pro chemické látky ECHA v listopadu 2018 informovala, že dvě třetiny ze 700 chemikálií, které zkoumala, vážně porušují hlavní bezpečnostní pravidla unie.

Německá nezisková organizace BUND využila práva na informace a odhalila provinilé společnosti. Podle šetření německých úřadů 940 chemických látek v roce 2014 nesplňovalo bezpečnostní standardy nebo požadavky na jejich prokázání. Dokumentace 41 z nich se do letošního dubna nezměnila, proto lze usuzovat, že 654 jednotlivých společností, uvedených v těchto složkách, porušuje zákon. Velké zastoupení měly v Německu (169), ve Spojeném království (80), v Nizozemí (68), ve Francii (56), v Itálii (49), ve Španělsku (42) či v Belgii (38). Prohřešky však byly nalezeny ve všech členských zemích kromě Malty a Lotyšska.

K inkriminovaným firmám patří  pět z deseti největších výrobců chemických látek na světě – BASF, Dow Chemical, SABIC, Ineos a ExxonMobil. K dalším velkým rybám patří 3M, Henkel, Sigma-Aldrich, Solvay, Du Pont, Clariant, Thermo Fisher, Bayer, Michelin, BP nebo Endesa. Stranou nezůstal ani kosmetický gigant L´Oréal nebo farmaceutická firma Merck.

Chemická politika Evropské unie známá pod zkratkou REACH stanovuje povinnost provést bezpečnostní testy. Toto pravidlo však zjevně nefunguje. Desítky tisíc menších firem používá chemické látky, jejichž bezpečnost nebyla prokázána, což může ohrožovat jak pracovníky, tak koncové zákazníky.

V Evropě se ročně použije 12–121 milionů tun zmíněných 41 látek, některé i ve výrobě hraček nebo produktů přicházejících do styku s potravinami. Dostávají se pak snadno do vody, do potravin, do našich domovů i do škol, pronikají také do přírody. Dlouhodobý účinek toxických látek zvyšuje počet onemocnění rakovinou, poruch plodnosti, metabolických poruch a mnoha dalších chorob. V lidském těle již bylo objeveno 300 průmyslových chemikálií, které organismus našich prarodičů neobsahoval.

Přesto se zjevně jedná pouze o špičku ledovce. Německé úřady v roce 2015 oznámily, že pouze 1 z 1814 látek prošla všemi požadovanými testy a je tedy naprosto legální. Informace z roku 2018 ukazují, že 32 % povinných testů nebylo provedeno a výsledky 37 % provedených testů jsou nejednoznačné.

Neziskové organizace vyzvaly ECHA i příslušné úřady členských zemí, aby důsledně a nekompromisně vyžadovaly plnění legálních požadavků a bez průtahů využívaly možností trestů a sankcí vůči podnikům, které je obcházejí nebo přehlížejí, včetně zveřejnění v médiích. Je tak třeba učinit i zpětně, jelikož dostupné údaje svědčí o dlouhodobém problému.

Související články