poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přípravky proti psím parazitům mohou být jedovaté pro kočky

12.6.2019

Kočky nesmí přijít do styku s přípravky obsahujícími permethrin, včetně veterinárních antiparazitik určených psům, protože je pro ně tato látka smrtelná.

Permethrin se používá jako insekticid, akaricid (přípravek hubící roztoče) a repelent a vyskytuje se v mnoha produktech pro zahradu i domácnost, ale také ve výrobcích určených k ošetření lidí i zvířat. Používá se k hubení mravenců, komárů, klíšťat, much, blech, vší, vos, švábů a dalšího hmyzu, může být v spreji, v prášku, v rozprašovači i v šamponu. Běžně se aplikuje přímo na textilie, rostliny, v obytných prostorách, ale i k usmrcení vší ve vlasech či v léčbě svrabu. Má specifický pach připomínající lněný olej a je známo, že zabíjí ryby nebo žáby.

Permethrin a jemu příbuzné látky jsou velmi nebezpečné pro kočky, jejichž tělo nevyrábí enzym potřebný k ochraně před těmito chemikáliemi. Důsledkem kontaktu s permethrinem bývají křeče, zvracení, průjem, nechutenství, horečka, nadměrná tvorba slin, ztráta rovnováhy, ale i úhyn domácího miláčka. Stejné symptomy však způsobují i další choroby, proto může být správná diagnóza stanovena pozdě.

Francouzský úřad pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES důrazně varoval před aplikací psích antiparazitních přípravků na kočky a vyzval k opatrnosti při používání jakýchkoli produktů s permethrinem v jejich blízkosti.

Máte-li doma psa i kočku, nechte přípravek na psovi pořádně zaschnout, než se zvíře znovu dostane do styku s kočkou. I v takovém případě je nutné dohlédnout, aby kočka příslušné místo neolizovala. Když musíte doma nebo na zahradě použít produkt s takovou chemikálií, měla by vaše kočka strávit den jinde. Zvažte používání jiných, například biologických přípravků.

Dojde-li k zasažení kočky permethrinem, nečekejte na nežádoucí projevy. Zvíře pořádně omyjte vlažnou vodou a mýdlem nebo přípravkem na mytí nádobí a poraďte se s veterinářem.

Související články