poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test antiperspirantů ovládly výrobky s hliníkovou solí

13.6.2019

Německé testy ukázaly, že zatím nebyla objevena účinná alternativa hliníkových (aluminiových) solí v antiperspirantech. Většina zkoumaných výrobků však přesto ve zkouškách obstála.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest věnovala pozornost 21 výrobkům pro ženy a muže – 14 deodorantům a 6 antiperspirantům. Odborníci je hodnotili podle stupně redukce nepříjemného pachu v podpaží, ochrany proti pocení (u antiperspirantů), způsobu použití, obsahu nežádoucích látek, balení a informací na něm.

Testů se účastnilo dvacet žen a mužů. Každému z nich bylo jedno podpaží ošetřeno testovaným produktem, druhé nikoliv. Po 24 hodinách srovnali pach obou stran odborníci na čichové vjemy, profesionální parfémáři, aniž by věděli, kdo jaký deodorant použil. Výsledek byl výborný – v pachovém testu obstály všechny vzorky kromě jednoho. 13 zkoušených unisex deodorantů a tři antiperspiranty si tedy vedly velmi dobře. Výhercem mezi deodoranty byl CD Vodní lilie, následovaný Nivea Fresh Natural 0 % Aluminium a Sebamed Balsam Sensitive. Z antiperspirantů si s nepříjemným pachem poradily hlavně Cien Natural Minerals s Aloe Vera z Lidlu, Nivea Dry Comfort a Ombia Sensitive Care z řetězce Aldi.

Antiperspiranty jsou deodoranty, které nejen brání před nepříjemným zápachem podpaží, ale přímo snižují pocení. Většinou obsahují hliníkové soli, jež zužují výstupy potních žláz. Předpokládá se, že hliník přispívá ke vzniku nemocí, jako je rakovina prsou nebo Alzheimerova choroba, to však nebylo vědecky prokázáno. Každopádně je známo, že se hliník muže v těle hromadit a že je ve větším množství toxický. Místo jeho solí proto někteří výrobci antiperspirantů používají sodu, která pot vsakuje. Jejich účinnost v testu se však s výrobky, které hliníkové soli obsahovaly, nedala srovnat.

Pouze dva vzorky testem neprošly. Jeden obsahoval alergenní vonnou látku neuvedenou na obalu, druhý (s obsahem sody) sice snížil množství potu v podpaží, ale neporadil si se zápachem.

Související články