poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přemíra hořčíku v potravinových doplňcích může vyvolat zažívací problémy

14.6.2019

Konzumace doplňků stravy s obsahem hořčíku a vitaminu B6 může vyvolat průjem. Odborníci to vědí a někdy toho v medicíně cíleně využívají.

Systém Nutrivigilance v ČR je projekt Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu. Jeho úkolem je sběr informací o negativních účincích potravin a doplňků stravy na zdraví. Systém nově zaznamenal opakované obtíže u několika dospělých osob užívajících doplňky s obsahem hořčíku a vitaminu B6. Trápilo je nadýmání, křeče v břiše a průjem. Jde o běžné vedlejší účinky hořčíku popisované v odborné literatuře, které se někdy využívají při léčbě zácpy. Podobný efekt může vyvolat i vitamin B6, který navíc u 70 % osob ve věku přes 60 let způsobuje nadýmání.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA informoval o výši příjmu sloučenin hořčíku, při které nedochází k projímavému efektu. Tu však lze snadno překročit. Doporučená denní dávka činí 350 mg u mužů a 300 mg u žen. Dětem a dospívajícím stačí méně. Horní hranice, do které výskyt průjmu není pozorován, je 250 mg na den, a to pouze ve formě doplňků, potravin a nápojů s dodatečně přidaným hořčíkem nebo jeho sloučeninami.

Hořčík je důležitý pro činnost kardiovaskulární, nervové nebo svalové soustavy lidského organismu, podílí se na metabolických reakcích a nejméně 300 enzymatických reakcí. Přirozeně jej přijímáme se zelenou a listovou zeleninou, luštěninami, celozrnnými obilovinami, kakaem nebo ořechy, méně s vejci, mléčnými produkty, masem či ovocem. Chcete-li se vyhnout nepříjemným účinkům hořčíku a vitaminu B6 v potravinových doplňcích, můžete snížit dávku doporučenou na jejich obale, ale nejlepší je dodávat tyto látky tělu pouze přirozeným způsobem, tedy potravinami.

Související články