poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čeho se vyvarovat při grilování

19.6.2019

Sezona grilování s sebou nese i nebezpečí zdravotních problémů. Jak si ji užít bez nepříjemností? Stačí dodržovat šest základních pravidel.

Kdo by neměl rád venkovní grilování. Ovšem pozor na zanedbání základních pouček, jinak vás místo pohody mohou čekat bolesti žaludku, průjem nebo zvýšená teplota. K otravě stačí i pár kapek šťávy ze syrového masa, proto je obzvláště důležité dodržovat hygienické zásady.

Myjte si ruce po každé manipulaci s čerstvým masem. Nestačí je otřít ubrouskem či utěrkou. Zkuste se čerstvého masa rukama vůbec nedotýkat. Ani příbory, které pak používáte při jídle, by s ním neměly přijít do styku.

Maso udržujte do poslední chvíle v chladu. Z lednice jej vytáhněte až těsně před opékáním. Zabráníte tak množení bakterií, které je v teple dost rychlé.

Důsledně oddělujte syrové a opečené maso. Syrové může obsahovat bakterie salmonely a řadu dalších druhů mikroorganismů způsobujících žaludeční problémy a průjem. Proto by tepelně neupravené maso nemělo přicházet do styku s tepelně upravenými masnými výrobky ani s polotovary. Nepoužívejte na ně stejné nádobí, prkénko ani příbory. Ideálně nepotírejte syrové a již tepelně upravené maso stejným štětečkem. Je také samozřejmostí, že syrové maso nepřijde do styku se zeleninou, brambory a čímkoli dalším, co k němu budete po grilování podávat.

Maso a drůbež vždy pokrájejte tak, aby se dobře propeklo. K dokonalé úpravě musí být připraveno při nejméně 75 °C. Výrobci marinovaného masa ke  si oblíbili vstřikování kořeněné směsi jehlami. Místa vpichu otevírají cestu bakteriím. Maso je hotové, když jeho povrch není červený a nevypadá syrově, masová šťáva je čirá a vnitřek kusu je horký, což snadno zjistíte kuchyňským teploměrem na maso. Maso můžete také v nejtlustší části rozkrojit a pohledem zkontrolovat, zda je dostatečně propečené. Červené maso vcelku, tedy nemleté.

Udržujte gril a grilovací nářadí čisté. Důkladné omytí opékacího povrchu zamezí přenosu bakterií do jídla při příštím opékání. Nečistoty odstraníte snáze, dokud je gril ještě teplý. Používejte nástroje doporučené výrobcem (kovový kartáč, škrabku nebo jiné) a v případě nutnosti myjte teplou mydlinkovou vodou. To samé platí i pro používané grilovací a kuchyňské potřeby, které přicházejí do styku s jídlem.

Odkrajujte spálené maso nebo zčernalou kůrku. Obsahují karcinogenní látky.

Související články