poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklamy na zahřívané tabákové výrobky se pohybují na hraně zákona

26.6.2019

Propagace zahřívaného tabáku zkouší pružnost zákona. E-cigarety jsou v reklamách vyobrazovány jako moderní a atraktivní součást zdravého životního stylu a snadno se dostanou na oči dětí i nekuřáků. 

Fakulta sociálních vět Univerzity Karlovy v Praze zveřejnila výsledky svého výzkumu, které jsou silně znepokojivé. Velké tabákové firmy zkoušejí, jak daleko lze v reklamě ve snaze získat nové zákazníky zajít, aniž by zasáhl stát. Kouření zahřívaného tabáku je perspektivní obchod a jeho výrobci hledají a nacházejí mezery v zákonech, aby jej mohli propagovat. Oddělují například reklamu na samotné elektronické cigarety od náplní. Legální omezení na tabákové produkty se totiž netýká elektronických výrobků, a proto je lze propagovat stejně jako například holicí strojky nebo kávovary. V reklamách výrobci využívají osvědčené triky - sponzorují velké akce, nabízejí slevy nebo přístroje k vyzkoušení zdarma a sbírají osobní údaje. To vše ovšem zákon o regulaci reklamy na tabákové výrobky zakazuje.

Značky a výrobky ke kouření zahřívaného tabáku (Iqos, Philip Morris a Glo, British American Tobacco), lze vidět na plakátech, ale i na sociálních sítích, kde je reklama kuřiva zakázána.  Reklama se tak dostává na oči nejen nekuřákům, ale i dětem, které sledují tzv. influencery, ať už blogery, youtubery nebo jiné známé internetové osobnosti. Product placement je někdy obtížně rozeznatelný. Je-li však značka nebo výrobek zdůrazněn hashtagem, jedná se o reklamu, která není označena podle pravidel sociálních sítí ani tabákových firem. Podle zjištění FSV UK se 60 % rodičů domnívá, že influenceři mají velký vliv na představy jejich dětí o životě a o tom, co by měly dělat či vlastnit. Výzkum ukázal, že až 30 českých influencerů už označilo značku Igos v 163 příspěvcích na Instagramu. Mozek dětí a dospívajících se stále vyvíjí a podle adiktologů je až sedmkrát náchylnější k rozvoji závislosti na tabáku.

S dobou se mění nejen způsoby kouření, ale i image výrobků. Elektronická zařízení na zahřívaný tabák působí v propagačních příspěvcích elegantně, trendy, cool, designově i luxusně.

Závěry výzkumu ukazují, že je nutné zasáhnout co nejdříve. Stát by měl urychleně zakročit proti sílící agresivitě e-cigaretového průmyslu a nastavit legislativu tak, aby chránila nekuřáky, mladé lidi i děti před zahřívaným tabákem, stejně jako je chrání před klasickými cigaretami. Měl by upřesnit zákonná ustanovení, aby v reklamě nešlo oddělit elektronický přístroj a tabákovou náplň. Podobně by měl vyvinout tlak na sociální sítě, které musí trvat na svých pravidlech jednoznačné identifikace placených reklam a zákazu propagace tabákových výrobků. Podobná pravidla platí například v Kolumbii či ve Spojených státech.

Související články