poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samsung radí, abyste televizor zkontrolovali na přítomnost virů. Možná straší zbytečně

3.7.2019

Samsung doporučil majitelům televizorů QLED otestovat přístroje na přítomnost virů. Později radu stáhl.  Konkrétní hrozba ohlášena nebyla. Nejbezpečnější zůstávají výrobky bez připojení k internetu.

Americká pobočka Samsungu na twitteru obsahovala videonávod na kontrolu televizorů. Zároveň doporučila QLED TV prověřit každých několik týdnů. Video si před smazáním stihlo prohlédnout 200 000 uživatelů. Tweet vyvolal pochybnosti, zda se nejedná o obranu před reálným konkrétním problémem, o kterém Samsung ví, ale ještě jej nezveřejnil. Zkušenosti ukazují, že velké společnosti útoky na své systémy přiznávají až v okamžiku, kdy se s nimi vypořádají, a například o úniku spotřebitelských dat se veřejnost dozvídá se značným zpožděním. Napadení QLED televizorů by pro Samsung bylo obzvlášť nepříjemné už z toho důvodu, že jde o prémiovou řadu.

Podle britské spotřebitelské organizace Which? na vině tentokrát není konkrétní problém. Televize jsou mnohem méně ohrožené viry či malware než počítače, opatrnosti však není nikdy dost.

Nejbezpečnější je v tomto ohledu televizor, který na internet nepřipojíte. Přijdete však o všechny uživatelské výhody chytrého přístroje. Nedostanete se například na iPlayer nebo Netflix, ztratíte šanci používat Freeview Play a YouView a software přístroje nebude pravidelně aktualizován včetně bezpečnostní ochrany.

Samsung v poslední době uvedl na trh větší počet nových přístrojů QLED a americký tweet možná jejich propagaci uškodil, protože mohl vyvolat obavy potenciálních zákazníků a odradit je.

Související články