poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nízkonákladovým aerolinkám Wizz Air zaplatíte i to, co jste si nevyžádali

4.7.2019

Maďarské aerolinky Wizz Air ze zákazníků někdy lákají peníze podivným způsobem. Evropská spotřebitelská centra zaznamenala dva tisíce stížností.

Je zcela běžné, že když si koupíte základní levnou letenku od nízkonákladové letecké společnosti, odbavit se zdarma můžete pouze online. Pokud se chcete odbavit až na letišti, musíte si připlatit. Co se však stane, když odbavení na internetu nefunguje? Letíte-li s Wizz Air, nemáte na vybranou a musíte zaplatit. Problém s odbavením online nastává také v případě, že vám přepravce oznámí změnu doby odletu a vy na ni nezareagujete. Přitom se většinou jedná o pouhé minuty, které zpravidla není třeba hlásit a které se ztratí v procesu samotného letu.

Pastí, do kterých se lze v platbách chytit, je více. Výhodné nabídky jsou součástí složitějšího systému tarifů, doprovází je různá upozornění psaná malým písmem, nechybí chytáky znamenající další platby, technické zádrhele, ztráta pocitu pohodlí a mnohé další. Nutno však dodat, že společnost Wizz Air v případě podobných praktik zdaleka není jediná.

Rozhodnete-li se tedy pro cestu s nízkonákladovou leteckou společností, buďte ve střehu. Ač je to někdy náročné, pečlivě prověřujte a srovnávejte různé nabídky s ohledem na služby a jejich ceny – je důležité vědět, co při zaplacení dostanete. Věnujte pozornost informacím o rozměrech a hmotnosti zavazadel a o výši poplatků za jejich překročení. Pořiďte snímek obrazovky s každým jednotlivým krokem při rezervování a koupi letenky, zejména když se objeví informace o chybě, například při odbavování online.

Související články