poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I med z velkoměsta může být chutný a zdravý

8.7.2019

Včely umí ve velkém městě plném turistů a aut vyrobit nejen chutný, ale i naprosto čistý med. Vzorky ze střechy vinohradské budovy Státní veterinární správy v Praze splňují všechny požadavky na kvalitu a bezpečnost stanovené legislativou.

Ve Slezské ulici stojí Dům zemědělské osvěty, stylová budova z 20. let 20. století projektovaná architektem Josefem Gočárem a zdobená plastikami podle návrhů malíře Otto Gutfreunda. Již rok na její střeše stojí pět úlů, které jsou předmětem společného projektu SVS a Státního veterinárního ústavu (SVÚ) Praha.  SVÚ nyní vyšetřil historicky první med těchto včelstev.

Ukázalo se, že odpovídá všem zákonným a veterinárním normám a je vhodný ke konzumaci. Nebyla v něm zjištěna přítomnost těžkých kovů ani znepokojující stopy pesticidů. SVÚ srovnal tyto výsledky z poznatky o medu z venkovské oblasti na Královéhradecku. Ač se některé hodnoty liší, oba medy jsou kvalitní a bezpečné. Zkoumán byl rovněž propolis pražských včelstev. Obsah polycyklických aromatických uhlovodíků by v městském prostředí nebyl překvapivý. Příjemným překvapením bylo, že v pražském medu jich příliš nebylo, kontaminace byla bezvýznamná. Projekt bude nadále sloužit k výzkumným a vzdělávacím účelům a k propagaci obou institucí. Odhaduje se, že letos by ho mohlo být stočeno až 100 l.

Městské střešní včelaření je v Evropě čím dál oblíbenější – úly jsou na budovách firem, úřadech, a dokonce na střeše pařížské katedrály Notre-Dame. Odhaduje se, že v České republice je takových míst zhruba 70, z toho polovina v Praze, kde v současnosti najdeme skoro 5500 včelstev. Tradičně bývají spíše ve čtvrtích se staršími rodinnými domy, v nové zástavbě na periferii je jich méně. V centru metropole je registrováno 42 včelařů – 12 na Novém Městě, 10 na Vinohradech, 9 na Hradčanech, 8 na Malé Straně a 3 na Starém Městě.

Související články