poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Špatnou tepelnou úpravou mušlí si můžete přivodit nepříjemnou otravu

10.7.2019

Syrové nebo nedovařené mušle a další plody moře běžně obsahují bakterie, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní potíže. K základním radám patří dodržování hygieny a ohřívání do okamžiku, kdy se mušle rozevře.

Mořská bakterie Vibrio parahaemolyticus se vyskytuje ve velké části světových oceánů. V určitém množství za jistých podmínek u lidí vyvolává žaludeční křeče, vodnatý průjem, zvracení, nevolnost nebo horečku. Většinu případů lze vyléčit doma, ale v některých případech je nutná hospitalizace. Nejohroženější jsou osoby se sníženou imunitou, těhotné ženy a děti. Ministerstvo zdravotnictví Nového Zélandu oznámilo 28 případů takové otravy u osob ve věku 23–80 let během šesti týdnů, přičemž většina pacientů prokazatelně konzumovala syrové, uzené nebo jen nedostatečně teplotně upravené mušle.

Vaření mušlí do okamžiku, kdy se skořápky rozevřou, většinou trvá 3–5 minut. Všechny bakterie by přitom měly být vyhubeny při zahřívání na 65 °C po dobu nejméně jedné minuty. Vyhýbejte se konzumaci syrových či nedovařených mušlí. Umyjte si ruce vodou a mýdlem po každé manipulaci s nevařenými plody moře a dbejte, aby ty dostatečně tepelně ošetřené nepřišly do styku se syrovými.

Související články