poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Evropě bují tropické nemoci přenášené komáry. Co o nich víme?

11.7.2019

Exotickými chorobami se lze nakazit i v Evropě. Komáři, kteří je přenášejí, číhají převážně ve Středomoří a lze se jim bránit používáním účinných repelentů, vhodným oblečením a zdravou opatrností.

Choroby, které se dříve vyskytovaly pouze v tropech, se stále častěji objevují také v evropských zemích, jako jsou Řecko, Francie, Itálie, Španělsko, ale také Belgie či Velká Británie. Důvody jsou dvojí. Přenáší je hmyz, který nachází v důsledku klimatických změn vhodné životní podmínky v severnějších lokalitách. Za šířením nákaz krom toho stojí rovněž zvýšený pohyb lidí.

Nemoc chikungunya (čti čikunguňa), která vyvolává horečky a bolesti kloubů, se v Evropě objevuje periodicky na různých místech. Itálie zaznamenala okolo 200 nemocných v roce 2007 a následně v roce 2017, Francie s ní bojovala v letech 2010, 2014 a 2017. Španělsko již oznámilo první letošní případ a na podzim tam jedna osoba onemocněla také horečkou dengue. Obě choroby přenášejí komáři egyptští neboli komáři tropičtí. Do Evropy se dostali nejspíše v podobě vajíček na použitých pneumatikách přivezených z jižní Asie. Vajíčka snadno přežijí mírnější zimy. Zdravotní rizika, která s sebou nesou, jsou podstatně nižší než v tropech, přesto se doporučuje jistá ostražitost, zejména u dětí. I když poštípaná osoba neonemocní, štípanec může být bolestivý a snadno se infikuje.

Odborníci doporučují používat repelenty s látkami DEET (diethyltoluamid), PMD (methanediol), IR3535 (ethyl aminoproprionate) nebo picaridin. Jejich účinek je prokázán, pouze délka působení se může u jednotlivých produktů lišit. Vyhněte se přírodním repelentům, jako je citronelový olej, jehož účinnost nebyla odborně potvrzena. Repelent aplikujte až po nanesení jiných produktů, například přípravků na opalování. Noste volné světlé oblečení. Nebezpečné tropické druhy komárů jsou nejaktivnější v noci. Cestujete-li do vzdálenějších krajů, včas se informujte na nutnost očkování a zkontrolujte cestovní lékárničku.

Související články