poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bezpečnostní kamery v testu: Některé lze zneužít

19.7.2019

S mnohými kamerami k monitorování domova a zahrady lze komunikovat na dálku třeba přes mobilní telefon. Existuje však riziko, že se stanou kořistí internetových zločinců. Testy ukázaly, že na ceně záleží.

Domácí i venkovní kamery umožňují sledovat pohyb v domě i okolo něj pouze za pomoci mobilní aplikace a připojení k internetu. Zdaleka ne všechny modely na evropském trhu jsou ale dostatečně chráněny před zneužitím třetími osobami a příslušné instituce zatím nenastavily žádné normy, které by uživatele ochránily.

Spotřebitelské organizace z Belgie, Itálie a Nizozemska testovaly 12 venkovních kamer, které lze použít k sledování zahrady, dvorku nebo prostoru před vstupem do domu či garáže. Přístroje informují o každém zaznamenaném pohybu oznámením na telefon, uživatel se pak může připojit ke kameře na dálku a zjistit, co se okolo domu děje. Záznamy jsou nahrávány na SD kartu a do cloudových služeb spravovaných třetími stranami. Nicméně vše připojené k internetu se může stát obětí hackerů. Ve zmíněném testu to obzvláště platilo pro tři modely kamer – Alecto DVC-2151P, D-Link DCS-2670L a Eminent EM6360. Jejich hlavní problém spočíval ve výchozím přednastavení funkce Universal Plug and Play (UPnP), která umožňuje přístup k periferním zařízením domácích sítí. Zajišťuje připojení na dálku a zjednodušuje práci hackerům. Ti tak nemusí být poblíž kamery, aby získali přístup k video záznamům nebo aby přímo vypnuli nahrávání.

Výsledky testu připomněly důležitost kódovaného přístupu k lokálním serverům. Bez něj se podvodníci snadno dostanou k přihlašovacím údajům a posléze i k  účtům uživatelů. Šest z testovaných kamer nenabízelo dostatečnou bezpečnost připojení, což by měl být základní požadavek pro všechny přístroje připojené na internet. Správa soukromých záznamů třetí stranou může rovněž ohrozit soukromí.

Výrobci mají odlišný přístup k těmto záležitostem, často velmi laxní. Chytré domácí spotřebiče by však neměly vyžadovat složité definování soukromí a jejich základní nastavení by mělo nabízet maximální bezpečnost. Při odhalení bezpečnostních rizik musí být co nejdříve k dispozici příslušná automatická aktualizace softwaru.

Výsledky testu obecně ukázaly, že spolehlivější jsou dražší modely. Ani s nimi však nesmíme zapomínat, že sledovat je povoleno pouze vlastní domov a jeho obyvatele. Zákony zakazují špehovat například osoby, které u nás pracují. Pečovatelku, chůvu k dětem nebo uklízeče musíme o přítomnosti kamery a způsobu použití záznamů informovat písemně.

Související články