poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se chránit po žahnutí medúzou? Často stačí mořská voda

22.7.2019

Léto u moře je dobou radovánek, ale také nepříjemných dotyků mořských živočichů. Které z nich jsou neškodné a jak poskytnout první pomoc? Kdy pomůže zahřátí a kdy zchlazení? Je lepší použít mořskou či raději sladkou vodu? Přečtěte si, co je dobré vědět.

Některé druhy ryb z čeledi ostnatcovití žijí ve Středozemním moři a u východních pobřeží Atlantského oceánu. Běžně leží na dně blízko břehu, jsou zamaskované v písku a snadno na ně šlápnete. Na hřbetě mají jedovatý osten, který způsobuje bolestivé zranění. Místo zrudne, otéká a zasažený může trpět nevolností, zvracením nebo horečkou. Bolest někdy trvá řadu hodin. Nejprve místo omyjte čistou vodou a pak jej zahřejte ponořením do co nejteplejší vody, jakou snesete, nebo do horkého písku na pláži, a to na minimálně 30 minut. Teplo ničí jed této ryby, naopak led nebo studená voda by vás stav zhoršily. Je vhodné později navštívit lékaře, který posoudí, zda vám předepsat kortizonovou mast nebo antibiotikum.

Některé medúzy nám mohou také způsobit trápení, protože při doteku žahají. Naše kůže pak reaguje bolestivou pálivou vyrážkou, často doprovázenou otokem. Reakce mohou být různé, záleží na druhu medúzy i na odolnosti oběti. Místo je vhodné opláchnout mořskou vodou, rozhodně však ne vodou sladkou, která stav ještě zhorší. Od bolesti uleví také ocet zředěný vodou. Lékař doporučí vhodnou mast nebo užívání antihistaminik či léků proti bolesti.

Mořští ježci obvykle žijí v mělkých vodách poblíž skal. Jejich bodliny bývají křehké, při šlápnutí se snadno zlomí a špičky mohou zůstat v chodidle. Zranění je bolestivé a nepříjemné, proto je třeba bodliny co nejdříve odstranit pinzetou nebo sterilní jehlou. Pokud se vám to zcela nepodaří, zkuste po omytí a dezinfekci postiženou oblast přikrýt gázou namočenou v roztoku vody a octa, který bodliny změkčí a rozpustí. Lze také namazat ichtyolovým přípravkem, který kůži pomáhá vypudit cizí tělesa.

V případě pořezání o korály ránu vyčistěte a omyjte čerstvou vodou nebo fyziologickým roztokem. Odstraňte veškeré nečistoty a zranění překryjte sterilním obvazem. Během dalších několika dnů sledujte, zda místo nerudne, neotéká, nezapáchá nebo se v něm netvoří hnis, což může být spojeno i s horečkou a svědčit o infekci. Pak je vhodné poradit se s lékařem, který vám může předepsat antibiotickou mast.

V přímořských zemích lze v obchodech koupit repelent proti medúzám a dalším mořským živočichům, o účinnosti takových přípravků však nejsou dostatečné důkazy. Při všech zraněních je důležité mít platné očkování proti tetanu, případně si jej nechat aplikovat na místě.

Související články