poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fosfáty děsí Evropany. Jaké množství můžeme přijmout?

23.7.2019

Evropská agentura pro bezpečnost potravin EFSA zveřejnila novou zprávu o účinku fosfátů v potravinách na lidské zdraví. Doporučení jsou založena na výzkumu a názorech specialistů z oboru nefrologie, ledvinového metabolismu, kardiovaskulární medicíny a nutričních odborníků.

Fosfáty jsou sloučeniny fosforu v potravinách. Fosfor je obsažen v lidském organismu a podílí se například na tvorbě DNA. V určitém množství je vhodné přijímat ho i ve stravě. Fosfáty se v přirozené podobě vyskytují zejména v potravinách bohatých na bílkoviny, jako jsou ryby, maso nebo sýry. Kromě toho se do širokého spektra výrobků přidávají v podobě aditiv, například antioxidantů či emulgátorů.

EFSA jako přijatelné množství denního příjmu fosfátů určila 40 mg na kilogram tělesné váhy. Například pro dospělou osobu vážící 70 kg to znamená 2,8 g denně. Člověk zpravidla konzumuje 6–30 % denního příjmu ve formě přídatných látek.

Určená denní dávka platí pro zdravé jedince. Nevztahuje se na osoby s onemocněním ledvin, u kterých musí být příjem podstatně nižší. Naopak u dětí a dospívajících výzkum neprokázal nebezpečně vysokou konzumaci fosfátů. V kojeneckém mléku a potravinách doporučených ze zdravotních důvodů dětem do věku 16 týdnu je výskyt fosfátů tolerovatelný.

Zatím nebylo určeno množství fosfátů, které lze přidat v podobě aditiv do doplňků stravy, a odborníci z EFSA zdůrazňují, že to musí být jeden z dalších důležitých kroků v této oblasti. Původní zprávu organizace EFSA naleznete na této adrese

Související články