poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Opakovaně použitelné obaly nejsou v ČR žádnou novinkou

26.7.2019

Řada projektů s opakovaně použitelnými obaly ukazuje, že se v České republice nejedná pouze o módní trend způsobený novou evropskou legislativou. Nejde jen o jednorázové události, trvale jsou k mání na téměř 350 místech a na dočasných akcích fungují již sedm let.

Iniciativy jako NickNack, Otoč kelímek, Gocup, Vratné misky nebo Rekrabička mají své příznivce po celé republice. Na festivalech jako Hip Hop Kemp nebo Colours of Ostrava, ale i mnoha dalších se již řadu let napijete z kelímků na studené nápoje české značky NickNack či dalších výrobců. Za první nádobku zaplatíte zálohu, vyměníte ji při koupi dalšího drinku, který rovnou dostanete v čistém kelímku, a záloha se vám vrátí, když přinesete poslední takto použitý kelímek v nepoškozeném stavu. Nejedná se pouze o jednorázové či dočasné akce. Obdobnou praxi zavedli v pražských kinech Aero, Oko a Světozor, v Safari parku ve Dvoře Králové či na koupališti v Bystřici pod Hostýnem.

Podobně funguje systém Otoč kelímek, do kterého je zapojeno 316 prodejních míst na teplé nápoje, nebo Gocup spojující zatím šest kaváren. Nádobku vyměníte za plnou nebo vrátíte v kterémkoliv z podniků, i když jste za ni zálohu zaplatili jinde.

Od letošního roku si mohou zákazníci odnést jídlo v zálohovaném nádobí z projektu Vratné misky z 16 restaurací v Brně, Olomouci, Plzni či Praze a v kterékoliv z nich jej pak vyměnit či vrátit. Uzavíratelná nádobka poslouží spotřebitelům až pětsetkrát a dostanou ji za vratnou zálohu 150 Kč. Stejně funguje program Rekrabička. Je rozšířený do 10 brněnských a 4 pražských podniků a záloha je 50 Kč. Jsou rovněž místa, která mají vlastní vratné nádobí, aniž by byla součástí větších projektů.

Do programů spojených s potravinovými a nápojovými obaly pro opakované použití se mohou kdykoliv zapojit nejen další prodejci, ale rovněž organizátoři jakýchkoli akcí včetně soukromých. Výrobci nabízejí různé barvy, velikosti či potisk na přání.

Stále více provozovatelů umožňuje odnést si jídlo či pití také v donesených nádobách a zpravidla za to zákazníka odmění slevou. To znamená, že u nich můžete použít i vypůjčený kelímek či misku, ač je tam nelze vyměnit ani vrátit.

Ministerstvo životního prostředí podporuje zodpovědné omezování plastů v běžném životě různými způsoby, jako je například iniciativa #dostbyloplastu (www.dostbyloplastu.cz), spuštěná na jaře 2018, nebo internetové stránky www.cr2030.cz, zaměřené na udržitelný rozvoj.

Související články