poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bambusové kelímky v testu: Neekologické a zdraví škodlivé

25.7.2019

Jen u našich západních sousedů se každoročně spotřebuje na 40 000 tun jednorázových plastových kelímků. Nádobky z bambusu mají představovat ekologickou alternativu. Test 12 různých bambusových kelímků bohužel přinesl zklamání. 

Základ testovaných kelímků tvořila bambusová vlákna. Ta se těší velkému zájmu veřejnosti a bývají považována za materiál budoucnosti. Bambusový kelímek však zdaleka netvoří jen bambus. Aby nádobky držely tvar, využívají se plasty, tzv. melaminové pryskyřice. To byl jeden z důvodů, proč se naši kolegové ze spotřebitelské organizace Stiftung Warentest rozhodli podívat se na kelímky po stránce zdravotní i ekologické. 

Plastová „ekologie“

S melaminovými pryskyřicemi se setkáváme zcela běžně, často se používá třeba pro výrobu nádobí pro děti. Za běžných teplot by se z plastu neměly vylučovat žádné škodlivé látky. Jiné to je s kávou a jinými horkými nápoji.

V laboratoři byla do kelímků nalita 3% kyselina octová. Tekutina se po dobu dvou hodin zahřívala na 70 °C. Simulovalo se tak popíjení horkého nápoje s lehce kyselým pH – takové vlastnosti má i káva. Celý proces byl sedmkrát zopakován. Po třetím a sedmém testovacím cyklu byl měřen objem melaminu a formaldehydu v „kávě“.

V jedné třetině kelímků byl vysoký obsah melaminu zjištěn už po třetím kole. Po sedmém měření se přidaly další tři kelímky. Nepříjemně překvapil i uvolněný formaldehyd. Nemilým faktem je, že se škodliviny z kelímku nevypaří, uvolňují se dlouhodobě.

V případě melaminu panuje podezření na vyvolávání onemocnění močového měchýře a ledvin. Formaldehyd škodí pokožce, dýchacímu ústrojí a očím. V případě vdechnutí může přispívat k riziku vzniku rakoviny v nosní dutině a krku.

Do mikrovlnky nepatří

Nápoje v bambusových kelímcích rozhodně neohřívejte v mikrovlnce. Při vystavení vysokým teplotám se materiál rozkládá a povrch zcela ničí. Opět také dochází k uvolňování melaminu a formaldehydu. Z tohoto důvodu by měly být kelímky opatřeny varováním před vkládáním do mikrovlnné trouby. Dva výrobci na varování zcela zapomněli.

Rozkládají se roky

Některé testované výrobky deklarovaly snadnou biorozložitelnost. Kdyby šlo o kelímky čistě z bambusu, šlo by o pravdivé tvrzení. Obsah plastu však zaručí, že se výrobek v přírodě zcela nerozloží ani za několik let.

Dalším problémem propadlíků byla zavádějící tvrzení o recyklovatelnosti. Vzhledem ke směsi bambusu a melaminových pryskyřic o skutečné recyklaci nemůže být řeč, kelímky proto končí ve spalovnách.

Verdikt: Prošel jediný

Výsledky testu nejsou příliš lichotivé. Bez obav a špatného svědomí se můžete napít z jediného z dvanácti testovaných výrobků. Další čtyři sice zdraví neuškodí, zato však klamou značením. Zbylé produkty včetně známých značek, jako je Ikea, Ecoffee, La Vida nebo Rex London jsou zdraví škodlivé. 

Kompletní zprávu v německém jazyce naleznete na této adrese.  

Pouze jeden bez výhrad

Níže uvádíme seznam propadlíků testu - většinou jde o výrobky určené primárně pro německý trh, je však pravděpodobné, že české bambusové kelímky jsou vyráběny stejnou technologií.

Škodlivé látky - Ikea Mugg, Ecoffee Cup, La Vida, Grafik Werkstatt Premium Cup Bamboo to go, Aldi Nord Mehrwegbecher

Špatné označení i škodlivé látky - Rex London Bamboo Travel Mug, Zuperzozial Cruising Travel Mug

Související články