poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fenomén FaceApp a problémy se soukromím

29.7.2019

Aplikace FaceApp se stala oblíbeným nástrojem milionů lidí z celého světa. Objevují se však nejasnosti ohledně nakládání s osobními údaji uživatelů.

Pokud mobilní aplikaci FaceApp sami nepoužíváte, je pravděpodobné, že jste o ní alespoň slyšeli. Ovládá se intuitivně a v čase sociálních médií a rychlé elektronické komunikace nabízí chvilku rádoby neškodné zábavy, kterou lze snadno sdílet. Jakýkoliv portrétní snímek umí realisticky upravit tak, abyste vypadali mladší, starší, nebo jednoduše jinak. Aplikace společnosti Wireless Lab OOO se sídlem v Petrohradě zažívá zlaté časy - od jejího spuštění v roce 2017 si ji stáhlo přes 80 milionů uživatelů.

V reálu se jedná o jednoduché retušování fotek za použití příslušných filtrů. Zákazník ovšem platí osobními údaji, aniž by věděl, co se s nimi bude dít. Samotné podmínky použití aplikace jsou značně nekonkrétní a velmi obecné. Neinformují o způsobu zpracování poskytnutých dat ani o způsobu jejich sdílení s třetími subjekty. Aby byly vaše fotky upraveny, nahrávají se na servery společnosti a od té chvíle nad nimi ztrácíte kontrolu – zůstávají uloženy po neurčitou dobu.

Uživatel použitím aplikace uděluje petrohradským vývojářům právo nakládat s fotografiemi „trvale, neodvolatelně, globálně, přenosně a bezplatně“. Zřejmě tak dochází k porušení unijního nařízení GDPR. Každý subjekt operující na území EU se přitom GDPR musí řídit.

K zásadním problémům patří rovněž věk uživatelů. FaceApp nijak nezjišťuje, kolik je osobám, které si ji stahují a používají ji. Nezajímá se, zda se jedná o nezletilé nebo zda s jejich jednáním souhlasí rodiče či právní zástupci.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo již dala podnět k prověření jednání provozovatele Face App k úřadu na ochranu osobních údajů v Itálii.

Související články