poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Evropě přibývá měst s nízkoemisními zónami. Kde si dát pozor?

30.7.2019

Městských oblastí, kam je vjezd omezen nebo do nich smí pouze vozy splňující konkrétní emisní limity, je v EU hodně. Často nejsou dobře označené a jejich nedodržování je trestáno pokutami. Víme, kde a na co si dát pozor.

Oblasti, ve kterých se smí pohybovat pouze vozidla s nízkými emisemi, mívají různou rozlohu – od jedné čtvrti přes městský obvod až po celé město. Zpravidla se řídí normami EU. Místní o nich vědí, ale turisté obvykle nejsou dostatečně informováni. Cedule bývají malé a často jsou popsány jen v místním jazyce. Kontroly probíhají všude za pomoci čteček registračních značek a některé pokuty jsou nepříjemné vysoké.

Belgii jsou bezemisní zóny dvě – v Antverpách a v Bruselu. Zahraničním automobilům je vjezd povolen pouze po předběžné registraci na internetových stránkách těchto měst (Antverpy zde, Brusel zde). Antverpy pokutují nedodržení pravidel částkou 150 eur při prvním prohřešku a při každém následném pak zaplatíte až 350 eur, v Bruselu je to pokaždé 350 eur.

Vozy na naftový pohon smí do příslušných zón obou měst pouze v případě, že splňují emisní normu Euro 3, v Antverpách musí mít také filtr na pevné částice. Noremním minimem pro auta s benzinovým motorem je pro Antverpy Euro 1, pro Brusel Euro 2. Pro ostatní vozy nabízejí obě města vjezdní povolenku na jeden den, kterou koupíte na uvedených webech online za 35 eur. Platí pak skutečně pouze jeden den a na jedno auto si ji lze pořídit maximálně osmkrát ročně.

Itálii je zón s omezeným provozem mnohem více – v Římě, Boloni, Florencii, Janově, Milánu, Neapoli, Palermu, Pise nebo například Turínu. Nemají jednotná pravidla, proto je třeba si podrobnosti vyhledat pro  každé město zvlášť. Například v Římě je „zona a traffico limitato“ pouze v centru města. Pravidla se liší v různých čtvrtích i denních dobách. Je proto jednodušší zaparkovat dále od historického centra na hlídaném parkovišti a dojet k památkám městskou dopravou. V Římě je také zelená zóna, „fascia verde“, která je podstatně větší a omezení v ní platí pouze v pracovní dny. Auta jezdící na benzín musí splňovat minimálně normu Euro 2, diesely pak Euro 3. Nicméně vozy s benzínovým motorem a Eurem 2 či horším nesmí na území „anello ferroviario“, části města nacházející se uprostřed zelené zóny. Více informací najdete zde.

Italské pokuty za porušení emisních pravidel se pohybují podle města v rozmezí 75–450 eur.

Německu má svoji „Umweltzone“ Berlín, Mnichov, Frankfurt, Kolín nad Rýnem a dalších 82 měst. Mohou do nich automobily se zelenou emisní nálepkou, pouze ve městě Neu-Ulm stačí žlutá. Více informací a viněty umožňující vjezd do omezených oblastí si lze koupit online na nebo u licencovaných prodejců (A.T.U, Dekra, TÜV, KFZ-Zulassungsstellen). Pokuta za porušení nařízení je 80 eur.

Nizozemské zelené zóny se jmenují „milieuzone“ a najdete je v Amsterodamu, Rotterdamu a Utrechtu. V Amsterodamu do ní smějí všechny osobní vozy kromě obytných (camping-cars), které nesplňují Euro 3. Po Rotterdamu a Utrechtu mohou jezdit všechna osobní auta s výjimkou naftových uvedených do provozu před rokem 2001. Rotterdam pro starší auta nabízí také jednodenní vjezdné za cenu 25,90 eur, které lze zakoupit na stránkách města. Pokuta za nedodržení pravidel milieuzone v Nizozemí je 95 eur, ke kterým se připočítávají administrativní náklady ve výši 9 eur.

Portugalská „zona se emissões reduzias“ je pouze v Lisabonu. Do její 1. zóny smí ve všední dny v 7–21 hodin pouze auta splňující nejméně Euro 3, do 2. zóny auta s Euro 2. Jejich rozsah najdete zde.

Španělskou „zona de baja emisión“ najdete pouze v Madridu. Vjezdové viněty se vydávají pouze pro vozidla se španělskou registrací. Cizinci je mohou získat na základě jakési „pozvánky“ od osoby nebo ubytovacího zařízení, kde nocujete. Auta s vinětou 0 se smí volně pohybovat po celém městě. Viněta Eco umožňuje pohyb a parkování ve městě na dobu maximálně dvou hodin. Ostatní viněty nabízejí pouze možnost parkování na příslušných veřejných parkovištích. Za prohřešky se účtuje pokuta 90 eur.

Řecku je oblast s omezeným provozem v Aténách. Povolení k vjezdu se řídí poslední číslicí poznávací značky, střídají se dny pro lichá a sudá čísla. Omezení neplatí pro auta na plynový pohon splňující normu Euro 4 a vypouštěcí do 140 g CO2/km a všechna odpovídající Euru 5 či více.

Ve Francii omezují provoz Paříž, Lyon, Marseille, Lille, Štrasburk, Grenoble, Toulouse, ale také mnohá další města. O zónování Paříže najdete informace na tomto webu. Auta s naftovým motorem vyrobená před rokem 2006 do Paříže ve všední dny nesmějí mezi 8. a 20. hodinou. V celé zemi se používá emisní označení Crit´Air, které je třeba vylepit na čelní sklo do pravého spodního rohu a lze jej pořídit na této stránce. Aktuální cena je 3,11 eur plus poštovné. Pokud váš vůz splňuje kritéria pro Crit´Air 4 či 5 nebo je nesplňuje vůbec, nesmíte s ním jezdit po francouzské metropoli ve všední dny mezi 8. a 20. hodinou pod pokutou 68 eur.

Před cestou se vždy ujistěte, jaká jsou aktuální omezení a pravidla v zemích a městech, kam máte namířeno. Například Brusel a Antverpy zpřísní pravidla od začátku roku 2020, nová omezení chystají Barcelona nebo Londýn a po celé Evropě existují mnohé další ekologické zóny, které se zatím vztahují pouze na větší vozy nebo na konkrétní typy vozidel. Mnohá města mají přísnější omezení v dobách většího znečištění ovzduší. Vyhledávejte příslušné informace přímo na internetových stránkách měst.

Související články