poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výživa pro děti do šesti měsíců je často přeslazená, přesolená i příliš tučná

31.7.2019

Světová zdravotnická organizace přišla s nelichotivou zprávou o potravinách určených dětem do půl roku věku. Miminkům tak mohou být vštěpovány chuťové preference, které pak vedou volbě nezdravé stravy a vzniku obezity nebo dalších civilizačních onemocnění.

Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) zkoumali v posledních dvou letech skoro 8000 výrobků pro děti zakoupených ve Vídni, Sofii, Budapešti a Haifě. Ve třech z těchto měst byla nejméně polovina vzorků přeslazená či přesolená a zbytečně aromatizovaná aditivy.

Podle specialistů mohou příchutě (vanilka, skořice, čokoláda, arašídy), cukry a další ingredience sloužící k zakrytí skutečné chuti některých potravin (jablka s brambory, mango s kuřetem) ovlivnit chuťové preference dětí, které pak budou v dospělosti vyhledávat sladší, tučnější a slanější jídla, která nesou typické vlastnosti průmyslově upravených potravin škodlivých pro zdraví. Řada ovocných džusů, rozpustných mlék, cereálií, sušenek, šťáv a dalších produktů určených nejmenším nevyhovují podle WHO požadavkům na vyváženou stravu.

Ve všech zvolených městech neslo 28–60 % testovaných produktů matoucí větu „Vhodné pro děti do 6 měsíců“, což kromě s výjimkou kojeneckých mlék odporuje současným vědeckým poznatkům a doporučením zdravotnické organizace. WHO upozornila, že by se takové výrobky vůbec neměly prodávat jako kojenecké zboží. Až třetina zboží uváděla na balení tvrzení spojená se zdravím, růstem nebo vývojem dětí. Prodejci i výrobci navíc propagují zboží nabídkou bezplatných vzorků nebo nižších cen ve zdravotnických zařízeních, což může mást rodiče ohledně skutečných doporučení lékařů.

Ani samotné balení mnoha potravin pro nejmenší často neodpovídá požadavkům pro zdravý vývoj. Měkké plastové sáčky s ovocným pyré jsou jistě praktické, ale pro dítě je užitečnější naučit se jíst pokrm podávaný lžičkou ze skleničky. Snadná a rychlá konzumace kašovité stravy může vést k zbytečnému přejídání.

Evropská pobočka WHO proto v polovině července zveřejnila ostrou kritiku průmyslově vyráběných potravin pro kojence. Do 6 měsíců věku dítěte doporučuje výhradně kojení mateřským mlékem, poté stravu bohatou na živiny, nejlépe čerstvě připravenou ze základních surovin a s minimálním množstvím soli, bez přidaných cukrů a aditiv, bez sladkých nápojů včetně ovocných džusů, bez sušenek a sladkostí až do 3 let.

Související články