poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ochrana soukromí na internetu přes VPN

1.8.2019

Virtuální privátní sítě umožňují anonymizované brouzdání po internetu, a tím i větší bezpečnost. Je vhodné jej použít na veřejných sítích bez dostatečného zabezpečení.

Antivirové programy ani sítě chráněné heslem někdy nestačí na vynalézavost internetových podvodníků. Na prázdninových cestách se snadno omylem připojíte na wi-fi, která nepatří kavárně, kterou jste si vybrali, nýbrž hackerovi sedícímu opodál. Ten pak vidí každý váš krok včetně vyťukaných hesel do e-mailových schránek, profilů na sociálních sítích nebo internetového bankovnictví. Možným řešením je VPN neboli virtual private network, tedy soukromá virtuální síť. Ta zkreslí vaši podobu pro další subjekty na internetu a znemožní například sledování vaší polohy. Ostatní nepoznají, že se nepřipojujete z České republiky, nýbrž z Turecka, a dostanete se tak k službám určeným pouze pro naše území.

Připojením přes VPN vytváříte jakýsi chráněný tok kódovaných informací mezi světovou sítí a svým počítačem. Pro nepovolané osoby se stává téměř nemožné dostat se k datům, se kterými pracujete, a můžete být bez obav online kdekoliv.

VPN umí změnit vaši IP adresu, která na internetu funguje podobně jako poznávací značka automobilu. Umožňuje IP adresu střídat a měnit zeměpisnou polohu svého počítače, aniž byste vstali ze židle.

Sledováním video nebo audiozáznamů určených k vysílání pouze v zemi, kde momentálně nejste, můžete porušit autorská práva. Na druhou stranu je však použití VPN při veřejném připojení k internetu z bezpečnostních důvodů zcela legitimní, protože tím chráníte svá data a sami sebe.

Software pro připojení přes VPN lze získat od různých poskytovatelů. Uživatelsky nejvstřícnější programy bez reklam bývají zpoplatněné. Přihlásíte se na příslušný server a následně dostanete e-mail s návodem k instalaci. Nabídek je však příliš mnoho a není jednoduché se v nich vyznat.

 Ujistěte se, že se snadno instaluje a že je kompatibilní s vašim operačním systémem. Pročtěte si recenze ostatních uživatelů. Chcete-li naprostou anonymitu, vyberte si poskytovatele, který neukládá vaše data, ale počítejte s jeho povinností poskytnout vaše přihlašovací údaje úřadům v případě policejního vyšetřování.

VPN programy někdy zpomalují internetové připojení, ale můžete se tomu zpravidla vyhnout předplacením dražšího balíčku služeb. Čím je vám server blíže, tím méně se s tímto problémem budete potýkat. Některé VPN nabízejí použití serverů pouze v určitých zemích, což omezuje výběr virtuálních zeměpisných poloh.

I při používání VPN musíte být ostražití, zejména na veřejně přístupných sítích. Nadále používejte antivirové programy.

Související články