poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nebalená zmrzlina v testu – bakterie a nedostatek hygieny

5.8.2019

Nebalená zmrzlina může obsahovat velké množství nežádoucích bakterií. Prodejci snadno zabrání jejich výskytu dodržováním několika základních pravidel a zákazníci mohou jejich plnění jednoduše ověřit ještě pře nákupem.

Výzkum 11 zmrzlin v bulharské Sofii potvrdil, že v oblíbené točené nebo kopečkové zmrzlině se snadno množí koliformní bakterie – vyskytovaly se v 8 vzorcích, tedy v 73 %. Jedná se přitom o velmi žádané letní zboží. V Bulharsku jsou desítky výrobců a stánků s váženou zmrzlinou je všude bezpočet. Pro prodejce se jedná o lukrativní výdělek, pro domácí i turisty o vítané osvěžení. Ceny jsou oproti českým podstatně příznivější – za 1 euro dostanete 100 g zmrzliny vybrané příchutě, což je objemově zhruba dvakrát více než kulička českého kopečku.

Zmrzlina obsahuje koncentrované tuky, bílkoviny a sacharidy, které tvoří ideální prostředí pro vývoj mikroorganismů. Nízká teplota skladování by sice mohla bránit jejich množení, ale ukazuje se, že to nestačí. Nalezené koliformní bakterie a přítomnost E. coli znamenají nedostatečné dodržování hygienických podmínek. Jen v USA vypuklo během posledních 10 let 25 nákaz epidemických rozměrů spojených s konzumací zmrzliny, při nichž zemřelo 5 osob. V oblíbených prázdninových destinacích může být právě nebalená zmrzlina jedním z hlavních původců průjmových onemocnění.

Bulharský výzkum zahrnoval kromě laboratorních testů zakoupených výrobků rovněž vyplnění dotazníků o vizuálních poznatcích kupujícího z každého navštíveného stánku, tedy o záležitostech, které snadno zkontroluje při nákupu nebo již před ním každý z nás. Otázky zahrnovaly používání rukavic personálem, vlastní nabírací příbor pro každý druh a příchuť nabízené zmrzliny a jeho trvalé ponechání v chladicím prostoru nebo jednotlivě balené lžičky na zmrzlinu pro zákazníky. Jen necelá třetina prodejců měla rukavice a pouze u jednoho byly lžičky balené jednotlivě. Žádný neměl vyhrazený nabírací příbor pro každou zmrzlinu zvlášť ani jej nenechával v chladicím prostoru, zpravidla jej odkládal do mísy s vodou mimo něj, tedy při teplotě vzduchu nejméně 30 °C. To příbor se zbytky zmrzliny téměř okamžitě mění v inkubátor pro bakterie, které se z něj následně dostávají na všechny nabízené druhy a příchutě a do kornoutků spotřebitelů. Lžičky pro zákazníky, kteří si je přejí, bývají v kelímku na pultu, kde si každý může vybrat sám a ohmatat při tom všechny ostatní.

Bez zmrzliny se v horku málokdo obejde, zejména na dovolené u vody. Prodejce si pozorně vybírejte a vyhněte se těm, kteří viditelně nedodržují hygienická pravidla. A to platí samozřejmě nejen v Bulharsku.

Související články