poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Varování před pochybným obchodem Viagogo nese ovoce - Google mu zatrhl placenou reklamu

9.8.2019

Na obchod Viagogo, který přeprodává pravé i falešné vstupenky na nejrůznější akce za přemrštěné ceny upozorňujeme již delší dobu. 

Před nákupem vstupenek na pochybných portálech byste se měi mít na pozoru, jak píšeme v našem červnovém článku. Obchod Viagogo běžně porušuje práva spotřebitelů. Nyní to vypadá, že by mohl dostat přes prsty i od Googlu. Světově nejpoužívanější vyhledávač nedávno uvedl, že nechce poskytovat informace vedoucí k podvodům na uživatelích a přeje si udržet důvěru, kterou v něj lidé mají. O podobný krok jej již žádaly různé subjekty, například organizace hájící práva spotřebitelů, fotbalová federace Spojeného království nebo skupina britských poslanců. Ve Velké Británii bylo dokonce zahájeno vyšetřování proti Viagogo kvůli podezření z podvodu.

Přijaté opatření je klíčové, protože drtivá většina zákazníků se k Viagogo dostávala právě díky vyhledání na Googlu. Podle webových stránek SimilarWeb se tři čtvrtiny návštěvníků na obchod Viagogo dostaly přes reklamu v prohlížeči . Viagogo se s železnou pravidelností objevoval na prvních místech seznamu výsledků spojených s téměř kteroukoli kulturní nebo sportovní událostí.

dTest spolu s dalšími sedmi členy Evropské spotřebitelské organizace BEUC z Belgie, Finska, Polska, Slovenska, Slovinska, Španělska a Švýcarska nedávno varoval před nákupem vstupenek na pochybných online portálech a zahájil informační kampaň o rizicích nákupu vstupenek u přeprodejců, jako je Viagogo, ale i StubHub, Rocket-Ticket či Mywayticket. V některých evropských zemích je přeprodávání vstupenek za cenu vyšší, než je na nich uvedená, zcela zakázáno (Belgie, Dánsko), jiné tuto situaci nijak neřeší. 

Organizátoři akcí bojují s podvodným předražováním zřizováním oficiálních prodejních portálů, kontrolami totožnosti zákazníků u vstupu na koncerty nebo rozvržením prodeje. Britská aplikace Dice řeší problém přeprodávání jiným způsobem. Po zakoupení nedostane zákazník vstupenku v podobě, ve které by ji mohl prodat dále. Příslušný QR kód je zákazníku odeslán a aktivován až hodinu před začátkem akce. Svoji objednávku může také kdykoliv zrušit a lístek pak dostane další zájemce z čekací listiny.

Související články