poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Protizánětlivé vlastnosti oreganového oleje nelze potvrdit ani vyvrátit

13.8.2019

Olej z oregana podle výrobců a prodejců účinkuje jako přírodní antibiotikum. Tato tvrzení však nejsou podložena vědeckými poznatky, protože odborné výzkumy zatím neprokázaly schopnost této látky léčit infekce v lidském těle.

Bez oregana si nelze představit středomořskou kuchyni a mnohé běžné pokrmy našeho jídelníčku. Známe jej rovněž jako bylinku dobromysl obecnou, používanou v lidovém léčitelství. Na trhu se však nabízejí i přípravky z esenciálního oleje oregana, které mají fungovat jako rostlinné antibiotikum a léčit přírodním způsobem plísňové infekce. Oreganový olej koupíte v ampulích, tabletách i lahvičkách a doporučuje se používat jej například při oparu, plísňových onemocněních kůže a nehtů, ale rovněž proti zánětu plic, zánětu dásní, ušních bolestech nebo při špatném trávení.

V odborných vědeckých databázích je pouze jedna studie, která se přímo zabývala otázkou, zda oreganový olej může zabránit růstu a množení patogenních mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo plísně. Specialisté zkoumali jeho účinky v laboratorních podmínkách, které podobný efekt ukázaly. Nicméně laboratorní výzkum ještě není důvodem počítat se stejnými účinky v složitém lidském organismu.

Zatím tedy nelze potvrdit ani vyvrátit protizánětlivé vlastnosti oleje z oregana. Uživatel se může sám rozhodnout, čemu a jak moc bude věřit, neměl by však kvůli nepodloženým marketingovým tvrzením zavrhovat klasickou léčbu a rady svého lékaře. To vede k otázce, zda může užívání nebo aplikace oreganového oleje mít naopak nepříjemné vedlejší účinky. V zásadě je tato látka považována za neškodnou, ale je třeba mít se na pozoru, protože někdy způsobuje podráždění kůže nebo očí, vyvolává alergické reakce nebo dokonce dýchací problémy.

Související články