poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Weby přes tlačítka sociálních sítí nesmějí zbůhdarma vysávat data návštěvníků

15.8.2019

Všechny internetové stránky, na kterých je umístěno tlačítko k udělení lajku, sdílení nebo přístupu k sociálním sítím, musí informovat uživatele o sdílení dat. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr. Doposud byl tok těchto údajů automatický i bez svolení návštěvníků.

Tlačítka To se mi líbí nebo Sledujte nás, odkazující návštěvníky nejrůznějších internetových stránek na Facebook nebo další sítě, nepatří těmto stránkám, nýbrž příslušným sítím. Ty tak sbírají mnohé informace, z nichž těží i provozovatel příslušných stránek. Patří mezi ně například IP adresa návštěvníka, rozlišení obrazovky, data o operačním systému a internetovém prohlížeči, a to nezávisle na tom, zda tlačítko vůbec použije.

Servery sítí umí do našeho počítače umístit cookies, tedy balíčky dat umožňující bezproblémové prohlížení, které jim pomáhají zařízení identifikovat, spojit ho s profilem, který na některé síti máme, monitorovat naše aktivity na příslušných stránkách a podle toho nám cíleně nabízet reklamu.

Kromě Facebooku používají stejné mechanismy společnosti Google i další, což poznáte podle tlačítek s logy umístěnými na různých internetových stránkách. Nejedná se však pouze o tlačítka. Online reklamy často nezveřejňují provozovatelé webů, nýbrž specializované reklamními servery, které přes tyto weby sbírají potřebná data. Ke každému z nich se během našeho brouzdání dostávají četné informace z různých stran. Čím více jich je, tím lépe reklamní služby vědí, jak na nás. Stejným způsobem lze v případě zájmu sbírat údaje k analýze našich politických preferencí, zdravotního stavu, sexuální orientace nebo dalších soukromých záležitostí.

Spotřebitelské centrum v Severním Porýní-Vestfálsku podalo žalobu na jeden z online obchodů Peek & Cloppenburg Group. Evropský soudní dvůr proto rozhodl, že se provozovatelé internetových stránek mohou účastnitprocesu předávání a zpracování dat pouze za předpokladu, že o tom řádně informují své návštěvníky a získají jejich souhlas se sběrem a poskytnutím údajů Facebooku či dalším subjektům. Jakákoli činnost tohoto druhu totiž podléhá evropskému nařízení GDPR a odpovědnost za obdržení našeho souhlasu nesou právě stránky, odkud se data do systému sběru dostávají.

Související články