poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

E-shopy nemusejí uvádět telefon. Stačí živý chat.

16.8.2019

Internetové obchody nemusí podle evropské legislativy poskytnout zákazníkům telefonické spojení, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.

Nejvyšší soud Evropské unie zareagoval na žalobu podanou německými spotřebitelskými centry proti Amazonu, který podle nich nenabízí dostatečnou možnost telefonického spojení pro klienty. Podle Evropského soudního dvora e-shopy nemusejí udávat telefonní číslo, fax a dokonce ani e-mailovou adresu. To však pod jednou podmínkou – musejí disponovat online chatem nebo obdobným komunikačním kanálem. Povinností internetových obchodů je zajistit přímý a účinný způsob komunikace. Znamená to, že každý e-shop by měl být schopen komunikovat se zákazníkem buď v reálném čase, nebo být alespoň ve svých reakcích co nejrychlejší.

Rozhodnutí soudu sjednocuje výklad evropského zákonodárství, jelikož doposud bylo udání telefonického spojení v některých zemích povinné. Na druhou stranu je tlak ze strany zákazníků internetových obchodů na telefonické řešení problémů silný. Přímý kontakt je totiž považován za rychlý a účinný a pro mnohé je hlas v telefonu znamením skutečného rozhovoru více, než psaný chat na obrazovce.

Související články