poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Barvy na obalech a papírovém nádobí ohrožují zdraví

19.8.2019

Barvy používané na kartonových obalech a jednorázovém nádobí mohou do potravin uvolňovat nezdravé chemikálie, ukázal mezinárodní výzkum. Spotřebitelské organizace volají po zpřísnění evropské legislativy.

V Dánsku, Itálii, Norsku, a Španělsku bylo laboratorně zkoumáno 76 vzorků papírových obalů potravin a jednorázového nádobí, jako jsou tácky, talíře nebo kelímky. Odborníci se soustředili na primární aromatické aminy, z nichž některé mohou být karcinogenní, a na fotoiniciátory, které barvám přidávají na zářivosti a o kterých se předpokládá, že jsou karcinogeny a patří mezi endokrinní disruptory.

V obou případech jde o látky, se kterými bychom měli přicházet do styku co nejméně a rozhodně bychom je neměli konzumovat. Primární aromatické aminy obsahovalo 17 %, tedy 13 vzorků, z toho v 9 překračovalo normu. Do potravin uvolňovalo problémové množství fotoiniciátorů 50 vzorků. Pouze pětice výrobků neobsahovalo žádné fotoiniciátory.

Tyto poznatky ukazují, že je nutné zavést jasné bezpečnostní normy ohledně použití barev na obalech potravin a jednorázovém nádobí, které vyloučí jakékoli riziko pro zdraví spotřebitelů a budou platit v celé Evropské unii, jak upozornila Evropská spotřebitelská organizace BEUC.

Celou zprávu v původním znění najdete na webu našich italských partnerů. 

Související články