poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dotazníkový průzkum poukazuje na spojitost mezi nadměrným pitím sladkých nápojů a vznikem rakoviny

21.8.2019

Slazené nápoje a stoprocentní ovocné džusy mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny, uvedla studie zveřejněná v časopise British Medical Journal. Je to první tvrzení o přímé příčinné souvislosti cukrů a vzniku nádorových onemocnění.

O sladkých nápojích, jako jsou limonády, ochucené vody nebo energetické nápoje se ví, že přispívají k obezitě. Ta je sama o sobě rizikovým faktorem pro vznik rakoviny.

Nově zveřejněná studie z Francie ovšem odhalila také přímé spojení konzumace cukrů s rakovinou. 101 000 účastníků výzkumu dvakrát ročně (až po dobu devíti let) vyplňovalo podrobný dotazník o své stravě.

Odborníci sledovali denní spotřebu nápojů slazených cukry a stoprocentních ovocných džusů a brali v potaz hmotnost respondentů, aby mohli posoudit účinek nápojů nezávisle na váhových změnách. Nasbíraná data nicméně ukazují, že 100 ml sladkého nápoje denně zvyšuje riziko rakoviny o 18 %. V případě rakoviny prsu pak jde o 22% navýšení rizika.

Důvodů může být několik. Cukry podporují zánětlivé procesy, což může poškozovat buňky. Vysoké hodnoty krevního cukru jsou známým rizikovým faktorem pro vznik rakoviny prsu. Mohou také měnit mikrobiom, tedy bakteriální prostředí střev, což může rovněž přispět k vzniku karcinomu.

Občasná konzumace slazeného nápoje nebo džusu zdravému člověku neškodí, ale většinu pitného režimu by měla tvořit voda, neslazené čaje nebo polotučné či nízkotučné mléko. Obyčejnou vodu lze snadno ochutit zmraženými i čerstvými bylinkami či ovocem, kávu a čaj zase skořicí nebo kakaem. Dietní nápoje se sladidly nejsou vhodnou alternativou, jelikož stále není jasné, nakolik mohou škodit lidskému organismu.

Související články