poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zmrzlina v Česku je plná škodlivých bakterií

26.8.2019

Státní zemědělská a potravinářská inspekce letos odhalila nežádoucí mikroorganismy v 37–40 % točených a kopečkových zmrzlin a ledu do nápojů.

Prodejci porušují právní předpisy ve věci hygienických postupů ve všech stádiích výroby, skladování a prodeje zmrzlin a ledu, proto se bakterie množí nad rámec bezpečných limitů.

Ve vzorcích ledu inspektoři sledovali výskyt bakterií Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoků, koliformních bakterií a bakteriálních kolonií. Pozitivní nález inspektoři detekovali ve 40 % testovaných vzorků.

Loni byla situace ještě horší, potenciálně zdravotně závadných bylo 45 % zmrzlin. Podstatná část prodejců při výrobě ledu stále podceňuje hygienické normy a pravidelnou dezinfekci. Ze 131 vzorků točených a kopečkových zmrzlin nesplnilo zdravotní limity výskytu bakterií čeledi Enterobacteriaceae celých 37 %, což je o 7 % více než loni a nejvíce od roku 2016. SZPI odhalila nedostatečnou sanitaci výrobních zařízení, kontaminované suroviny, na vině může být i nekompetentní personál.

Inspektoři zakázali užívání příslušných zařízení provozoven, kde byly odhaleny zmíněné problémy, nařídili sanitaci a následný mikrobiologický rozbor akreditovanou laboratoří. Výroba a prodej zmrzlin a ledu smí být obnovena teprve na základě jeho výsledků.

Související články