poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahocenná vanilka – cena stoupá, kvalita klesá, pěstitelé živoří

27.8.2019

Vanilka patří k nejdražším kořením světa a 80 % světové produkce pochází z Madagaskaru. Přírodní katastrofy, překupníci a vysoká poptávka její cenu neustále zvyšují. Ohrožena je také kvalita vanilky a živobytí pěstitelů.

Madagaskar je ostrov v Indickém oceánu poblíž východního afrického pobřeží. Pro jeho obyvatele je vanilka požehnáním i prokletím. Zajišťují sice čtyři pětiny celkové produkce na zeměkouli, avšak velmi pracným způsobem, praktikovaným již 150 let. Každý vanilkový květ je nutné ručně opylovat. Včely dostatečně drobné na to, aby dokázaly opylovat drobné vanilkové kvítky, byste na Madagaskaru hledali jen s obtížemi. Když pak začnou zrát lusky, je třeba je ohlídat před zloději. Farmáři se ze svých pozemků kvůli tomu nehnou po celé tři měsíce, než úroda dozraje. Zločinci jsou však neúmorní a často dochází k potyčkám se smrtelnými následky, zejména když jsou světové ceny vysoké a vidina zisku vyvažuje nebezpečí. Hodnota vanilky se navíc neustále mění a příjem pěstitelů je proto velmi nejistý.

Zatímco před deseti lety stál kilogram zhruba 30 amerických dolarů, nyní vyjde dvacetkrát dráž. Jeden silný cyklon snadno zničí velkou část plantáží. K tomu se přidávají spekulace překupníků a neustále se zvyšující světová poptávka. Přírodní vanilka ji pokrývá pouze z 10 %. Pěstují ji sice také Indonésie, Indie, Mexiko, Papua Nová Guinea nebo Uganda, ale v poměrně malých množstvích. Pokusy pěstování v nizozemských sklenících neuspěly.

Problémem je rovněž kvalita. Mnozí pěstitelé úrodu sklízejí příliš brzy, ať už ze strachu ze zlodějů, nebo s vidinou rychlejšího výdělku. V nedozrálých luscích je ovšem nižší obsah vanilinu, hlavní aromatické složky vanilky. Z dřívějších 1,6–2,4 % dnes zbylo pouze 0,6–1,6 %.

Některé velké mezinárodní firmy, které kupují a zpracovávají vanilku z Madagaskaru, mají zvláštní programy na podporu drobných pěstitelů. Kladou si za cíl zlepšit jejich životní podmínky a zvýšit kvalitu produkce. Organizují například školení, jak zvýšit produktivitu, nebo zajišťují zdravotní pojištění pro rodiny farmářů. Nemohou však zahrnout všech 70000 zemědělců, kteří pomoc potřebují. Situaci by mohla dlouhodobě a účinně zlepšit pouze systémová opatření místních institucí a madagaskarské vlády, která zatím chybí. Bez nich vanilka už nejspíše nikdy nebude taková, jakou ji znaly naše babičky – skutečnou královnou koření.

Původní zprávu, kterou přinesli naši kolegové z německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest, naleznete zde.

Související články