poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzi se budou bránit před předávkováním paracetamolem

30.8.2019

Léčiva s obsahem paracetamolu musí být ve Francii opatřena varováním před předávkováním a rizikem poškození jater. Rozhodl o tom tamější úřad pro kontrolu léčiv ANSM.

Výrobci mají devět měsíců na zavedení balení s příslušným bílým obdélníčkem v červeném rámečku. Ten bude upozorňovat na nutnost dodržení maximální dávky nebo odrazovat od užívání s dalšími paracetamolovými výrobky. Na baleních budou povinně uvedeny rovněž maximální výše jednotlivé dávky a denního příjmu a výzva k dodržování časového rozestupu mezi dávkami.

ANSM ve svém prohlášení uvedl, že paracetamol je bezpečným a účinným pomocníkem, když se používá s rozumem. Pravidla jsou však často přehlížena, a právě nesprávné užívání paracetamolu je hlavní příčinou selhání jater ve Francii z farmakologických důvodů. Pozornost veřejnosti v roce 2018 přitáhl případ mladé ženy, která užívala nepřiměřené dávky paracetamolu po řadu dnů. V důsledku předávkování pak zemřela.

Paracetamol nesmí být užíván ani v kombinaci s větším množstvím alkoholu. Neměl by se dostat do těla dříve než 48 hodin po stavu opilosti.

Na českém trhu je paracetamol obsažen v léčivech jako Ataralgin, Coldrex, Grippostad, Humex Cold, Migralgin, Nogrip, Panadol, Paralen, Paramax, Parapyrex, Tantogrip, Theraflu, Vicks Symptomed a mnoha dalších. Prodává se i jako generický Paracetamol. Každé balení ze zákona obsahuje příbalový leták v češtině se všemi potřebnými informacemi včetně způsobu dávkování. Nejste-li si jisti, jak lék užívat, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Související články