poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I bio potraviny mohou být průmyslově zpracované a nezdravé

3.9.2019

Bio výrobek není vždy zdravý. Může obsahovat nevhodné ingredience a být výsledkem průmyslové výroby a úprav, které jsou příčinou jeho špatných nutričních vlastností a dokonce neblahého účinku na naše zdraví.

Označení bio se stalo jakousi mantrou. Co není bio, jako by bylo zcela nevhodné k jídlu. Paradoxně jsou však v obchodních regálech i bio produkty, které tělu neprospívají. Při průmyslové výrobě se používají postupy, ke kterým bychom doma nesáhli. Přidávají se ingredience, které doma nemáme a zřejmě bychom se jim raději vyhnuli.

Konzumace průmyslových a tzv. terciárně zpracovaných potravin neustále roste a zahrnuje četné bio výrobky. Jednoduchým příkladem jsou bio čokoládové nebo oříškové pomazánky, které nemohou být zařazeny mezi zdraví prospěšné sladkosti, ale patří k oblíbeným pochoutkám. Francouzský ústav EREN, zabývající se tématy potravin a stravování, provedl výzkum s 69 000 účastníky a zjistil, že osoby s nejvyšším procentem bio potravin ve svém jídelníčku konzumují stejné množství terciárně zpracovaných produktů jako ti, kteří bio kvalitu neřeší.

Označení bio samozřejmě znamená upravené složení, například přípustných aditiv je pouze okolo 50. V potravinářském průmyslu se běžně používá více než 300 přídatných látek. Kvalitu finálního výrobku však zpochybňují způsoby zpracování a další ingredience. Například do ovocných jogurtů se přidává kukuřičný škrob a pektin k vylepšení konzistence a posílení chuti, majonéza se zahušťuje a aromatizuje aditivy.

Sladkosti zase obsahují kromě avízovaného medu rovněž přídatné látky, sirup z cukru nebo dokonce z obilovin, který má mnohem vyšší glykemický index než sacharóza. Nové vědecké studie poukazují na souvislost mezi terciárně zpracovanými potravinami a zvýšeným rizikem metabolických poruch, nadváhy, hypertonie, rakoviny nebo depresí.

Stále tedy platí, že zdravá strava je vyrobena ze základních potravin. Záruku stoprocentního bio pokrmu máte pouze v případě, že si jej připravíte ze základních ingrediencí v bio kvalitě.

Související články