poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Syrové kuře je zbytečné omývat, pouze roznesete bakterie

5.9.2019

Většina z nás kuře před pečením pečlivě omyje. Je to ale v podstatě zbytečné, protože omytím se nežádoucích bakterií nezbavíme. Pouze jimi zamoříme kuchyni a ohrozíme zdraví celé domácnosti. Jiné nečistoty lze odstranit papírovým ubrouskem.

Podle průzkumů (původní zpráva zde) omyje kuře před tepelnou úpravou až 70 % lidí. Vedou je k tomu různé důvody. Někteří se to naučili od rodičů, jiní zkrátka chtějí z kuřete odstranit zbytky krve, nečistot a bakterie.

Ve skutečnosti se však omýváním do jisté míry zvyšuje teoretické riziko zdravotních potíží. Úřad pro bezpečnost potravin amerického ministerstva zemědělství provedl studii na 300 osobách. Vybraní lidé měli za úkol podle svých zvyklostí připravit jídlo z kuřecích stehen a zeleninový salát.

Ti, kteří maso omyli, tím rozšířili bakterie po celé kuchyni – 60 % z nich zamořilo bakteriemi dřez. Ve 14 % případů zůstal dřez zamořen i po vyčištění. Do připraveného salátu přenesla bakterie čtvrtina těch, co drůbež myli, a pětina těch, co maso neomyli. Bylo to nejspíše způsobeno nedostatečnou hygienou kuchyňské práce, protože pouze 25 % všech osob si během vaření mylo ruce vždy, kdy mělo, a jen 2 % to dělala pořádně.

Do studie byli posléze zařazeni lidé, kteří uvedli, že když naposledy vařili, kuře předtím omyli. Ve dnech před jejich příchodem do testovací kuchyně jim výzkumníci poslali mailem informace o ochraně před potravinovými otravami a o bezpečném zacházení s potravinami včetně rady kuřecí maso před přípravou neomývat. Odborníci pak zjistili, že účinek rad byl dostatečný. Pouze 7 % osob, které rady dostaly, stehna znovu omyla, zatímco z účastníků, kterým e-mail odeslán nebyl, tak učinily skoro dvě třetiny.

Nedodržovat základní hygienická pravidla při vaření se může vymstít. Nesmíme zapomínat, že kuřecí může obsahovat škodlivé bakterie, například salmonelu. Ruce je třeba mýt po každém kontaktu se syrovým masem – třít je mýdlem po dobu nejméně 20 vteřin, dobře opláchnout a osušit. Potraviny, které se budou jíst syrové, jako je salát, připravujte dříve, než se pustíte do masového pokrmu, a nenechávejte je na pracovní ploše.

Kuře a další drůbež neomývejte – salmonelu neodstraníte a pouze rozšíříte bakterie po kuchyni. Chcete-li přece jen z povrchu masa něco odstranit, udělejte tak suchou papírovou utěrkou a po jejím vyhození si pořádně očistěte ruce. Prkénko, nářadí a nádobí, které přijdou do styku se syrovým masem, nepoužívejte na nic jiného dříve, než je pečlivě umyjete. Na prkénko na maso jiné potraviny nepatří.

Související články