poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Polovina multivitaminů pro batolata neodpovídá jejich potřebám

6.9.2019

Polovina multivitaminových přípravků pro batolata obsahuje málo vitaminu D a v některých může být příliš vysoká dávka vitaminu A nebo kyseliny listové.

Nevyváženost obsahu dětských multivitaminů odhalil test nizozemské spotřebitelské Consumentenbond, do kterého bylo zařazeno 37 produktů určených dětem do 4 let. Doporučená denní dávka pro tuto věkovou skupinu je 10 mikrogramů vitaminu D. Ten je pro děti důležitý nezávisle na kvalitě a složení stravy. Dětský organismus chrání před rachitidou.

Skoro polovina výrobků požadovaného množství zdaleka nedosahovala. V jednom bylo vitaminu D naopak příliš. Obsah dalších vitaminů a minerálů v některých přípravcích několikanásobně převyšoval nejvyšší doporučenou dávkustanovenou Evropským úřadem pro bezpečnost potravin EFSA. Odhalené nepřiměřené množství vitaminu A přitom může způsobit otravu a přebytek kyseliny listové (B11) může zapříčinit přehlédnutí nedostatku dalších vitaminů skupiny B.

Vážným problémem multivitaminových přípravků pro děti jsou informace uváděné na obalech. Výpočet denní dávky je založen na potřebách dospělé osoby, což je povinný způsob označování. Dětské tělo má však jiné potřeby, a proto jsou takové údaje značně zavádějící. Například doporučená dávka vitaminu B12 pro dospělé je čtyřikrát vyšší než u malých dětí. Pouze na jednom z testovaných vzorků byly uvedeny rovněž dávkové hodnoty pro batolata. Oříškem je také označení věku dítěte, pro který jsou multivitaminy určeny. Když má rodič volit mezi informacemi jako 1+, 2+, 3+, do 3 let, do 4 let nebo 2–5 let, může jen tápat. Doporučený příjem některých vitaminů a minerálů se přitom mění zhruba kolem čtyř let.

Zdravotní tvrzení na obalech multivitaminů je nutné brát s rezervou. Například vyšší množství vitaminu C opravňuje výrobce k tvrzení, že přípravek podporuje imunitu. To však platí pouze v případě, že je ho v těle nedostatek, k čemuž v tuzemských podmínkách nedochází skoro u žádného batolete. Podobně je to se sliby o podpoře imunitního systému a fyzického i psychického vývoje nebo o zvýšení odolnosti a zlepšení paměti, se kterými se na multivitaminových produktech lze setkat.

Volba mezi kapkami, sirupem, žvýkacími nebo polykacími tabletami, želé figurkami či dokonce sprejem je individuální a záleží na věku a preferencích dítěte nebo rodičů. Nejmenší děti si například neporadí s tabletami, protože je neumí spolknout nebo rozkousat. Je dobré vědět, že žvýkací tablety, kapky a spreje zpravidla neobsahují železo. Kapky nebývají slazené cukry ani sladidly a některé jsou na bázi oleje, což napomáhá vstřebávání vitaminu D.

Související články