poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správnému držení těla pomáhá cvičení, na pomůcky příliš nespoléhejte

12.9.2019

Korzetové výrobky pro správné držení těla nabízejí úlevu od bolestí, ale jejich účinek nebyl nikdy prokázán žádnou studií. Neví se ani o případných nežádoucích vlivech.

Reklamy na pomůcky proti hrbení a bolestem zad najdete všude – v časopisech, letácích i na internetu. Obvykle jde o textilní vestičky z pásů připomínající oblečení akčních filmových hrdinů. Pomocí tlaku a tahu udržují ramena a záda ve správné poloze a bojují tak s bolestmi zad a šíje.  Tyto bolesti jsou důsledkem nesprávného držení těla a dlouhodobého vysedávání u počítače či před televizí.

Neexistuje však žádná studie, která by se zabývala jejich efektivitou u jedinců, jejichž potíže nevznikly v důsledku zranění nebo vážné nemoci. Bez důkladného výzkumu nelze vyloučit ani zdravotní problémy plynoucí z častého nošení. Pokud korektor držení těla udržuje zádové svaly ve správné poloze, dělá tak jejich práci a svaly mohou ochabnout. Svaly je však naopak nutné posilovat, protože právě jejich ochablost bývá příčinou špatného držení těla.

Prokázaný účinek proti bolestem zad mají pohyb a správná cvičení, která mohou potíže zmírnit nebo jim předcházet. Dobře vybraný program a řádně prováděné cviky pomáhají posilovat a zpevnit svaly horní části těla. Bolesti šíje bez prokázané příčiny nelze vždy řešit cvičením, ale posílení krčních a ramenních svalů může ulehčit od chronické bolesti.

Související články