poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ekologické čističe chrání přírodu, ale jsou neúčinné

16.9.2019

Ekologické přípravky na čištění domácího odtoku neumí odstranit chomáče vlasů, které jsou nejčastější příčinou ucpání trubek v koupelně.

Ekologických přípravků v drogériích přibývá a není překvapením, že se nabízejí i ekologické čističe trubek v domácnosti. Belgičtí kolegové provedli test devíti ekočističů (původní článek naleznete zde). Zkoušeli odstraňovat vlasy, které se běžně spláchnou s vodou v koupelně. Ač výrobci na obalech slibovali nesporný účinek, efekt byl nulový.

Vlasy jsou tvrdý oříšek. Ekologické čističe obsahují bakterie a enzymy, které umí rozložit organické látky, tuky, zbytky mýdla a mycích či pracích prostředků, proteiny, škrob nebo rostlinnou vlákninu. Žádný z nich však nemůže rozpustit cystin a keratin, což jsou látky obsažené v ochlupení lidského těla. Ekologické čističe tedy mohou být užitečné v kuchyni, ale v koupelně jsou neúčinné.

Magické označení „eko“ je lákavé, nicméně nemusí znamenat, že produkt opravdu funguje. Nechceme-li použít čistič odtoku obsahující silné chemikálie, musíme se o odtok starat, zejména o ten v koupelně. Pomůže například síťka, která se do odtoku vloží a vlasy zachytává. Na trhu se prodává v různých velikostech a provedeních. V okamžiku, kdy se odtékání vody zpomalí, musíme podniknout další kroky. Lze použít gumový zvon na odpad, drát či čisticí pružinu neboli instalatérské pero, odmontovat a vyčistit sifon, pročistit trubky octovou vodou nebo jedlou sodou.

Související články