poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vegetariánské a masové burgery - co je zdravější?

18.9.2019

Nutriční vlastnosti bezmasých a masových hamburgerů se značně liší. Vegetariánská varianta může být zajímavou alternativou, zpestří jídelníček a omezí příjem nasycených mastných kyselin, obsahuje však šestkrát více sacharidů.

Představa, že je vegetariánský burger zdravější alternativou masového, není zcela pravdivá. Kolegové ze španělské spotřebitelské organizace OCU testovali 15 bezmasých hamburgerů koupených v sítích supermarketů a zjistili, že kvalita různých výrobků a jejich chuťové vlastnosti se diametrálně liší. Na prodejci ani na ceně nezáleží. Tři nejlépe hodnocené vzorky získaly celkově dobré hodnocení a spadaly do tří cenových kategorií. Krom samotného testu OCU provedla také průzkum mezi spotřebiteli a z odpovědí tisícovky respondentů zjistila, že zeleninové burgery konzumuje 18 % lidí a vegetariánů mezi nimi je velmi málo. Třetina osob se domnívá, že tyto výrobky mají podobné nutriční vlastnosti jako masové burgery.

Vegetariánský burger neobsahuje méně kalorií než masový. Ať si v obchodě koupíte kterýkoliv z nich, sníte zhruba 206 kcal / 100 g. To, čím se tyto výrobky liší, jsou jejich nutriční hodnoty. Rostlinné burgery obsahují méně tuků (42 %), je v nich však méně proteinů (26 %) a více sacharidů (32 %). V masových najdete zanedbatelné množství sacharidů (5 %), více kvalitních proteinů (31 %), avšak také více tuků (64 %). Vegetariánské burgery se vyrábějí ze zeleniny, jako jsou například mrkev, lilek, špenát či rajče, ale také z tofu, sóji nebo mořských řas a z mnoha dalších ingrediencí. Většinou také obsahují velké množství soli. Do některých se přidávají rovněž vejce nebo mléko – takové výrobky poté nejsou vhodné pro vegany.

Vegetariánské burgery se neobejdou bez tuku. Základní ingrediencí mnoha z nich je tofu nebo sójové boby a připravují se stejně jako masová varianta. Obsah tuků je v nich však menší a mají více nenasycených mastných kyselin, což chrání před kardiovaskulárními problémy.

Ač se jedná o nutričně odlišný pokrm, bezmasé hamburgery jsou dobrou alternativou masových jak pro vegetariány, tak pro běžné konzumenty masa. Odlehčí jídelníček, zvýší množství zeleniny a sníží konzumaci masa nebo proteinů obecně.

Související články