poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

YouTube neoprávněně sbíral údaje mladistvých, čeká ho pokuta

19.9.2019

Google zaplatí 170 milionů amerických dolarů za to, že dceřiná společnost YouTube vědomě shromažďovala osobní údaje dětí do 13 let bez souhlasu rodičů a používala je pro účely cílené reklamy. Porušila tak americký zákon o ochraně soukromí dětí na internetu.

Zákon z roku 1998, známý pod zkratkou COPPA, omezuje charakter dat, které lze od dětí do 13 let získávat. Reguluje rovněž způsoby zacházení s daty. Vyžaduje podání řádných informací, vysvětlení datových postupů a výslovný souhlas rodičů. Stížnost proti porušení zákona podaly Federální obchodní komise (FTC), která se stará o ochranu spotřebitelů, a stát New York.

Provozovatel internetové sítě YouTube se nikdy nesnažil rodiče dostatečně informovat nebo získat jejich souhlas a využíval popularity svých služeb mezi dětmi k obchodním účelům. Generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki nyní slíbila podstatné změny v zacházení s obsahem určeným mladistvým. YouTube podle ní nebude dále stejným způsobem zobrazovat cílené reklamy  a omezí sbírání dat na minimum nezbytné pro provoz sítě. Chystané změny mají nastat za čtyři měsíce.

Wall Street Journal na začátku roku uvedl, že Google uvažuje o přesunu veškerého obsahu pro děti do zvláštní aplikace, která bude generovat příjmy pouze z kontextové reklamy, jež nevyžaduje osobní údaje. Koncem srpna YouTube oznámil spuštění internetové verze YouTube Kids, ale odborníci na dětský vývoj tvrdí, že pro mnohé děti bude užívání tohoto webu příliš náročné a navíc je vždy přitahují spíše sítě určené dospělým. Videa nevhodná pro uživatele do určitého věku jsou na YouTube sice označená, ale když dítě sedí u počítače nebo tabletu samo, nikdo jeho přístup bez přítomnosti rodiče neomezuje a ono samotné vhodnost či nevhodnost obsahu posoudit neumí. Kromě toho se zpráva o dětské verzi YouTube k rodičům dostává poměrně těžko.

170 milionů USD je sice nejvyšší pokuta udělená za porušení COPPA, částka je však zanedbatelná ve srovnání s 5 miliardami dolarů, které za porušování ochrany osobních údajů musí zaplatit Facebook. Podle znalců spotřebitelské problematiky se jedná pouze o zlomek ročních příjmů z provozu YouTube. Společnost Alphabet, která vlastní Google i YouTube, vykázala v roce 2018 tržby ve výši 136,8 miliard amerických dolarů.

Související články