poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sprchování studenou vodou vás otuží – nebo ne?

20.9.2019

Studená sprcha či koupel v ledové vodě mají otužovat, tedy posilovat odolnost organismu. Vědecky však preventivní efekt proti nachlazení či respiračním infekcím u dospělých nebyl natolik prozkoumán, aby byl potvrzen či vyvrácen.

Rakouská organizace Medizin transparent našla pouze tři studie na toto téma, ale žádná z nich není dostatečně přesvědčivá. Jedna proběhla v Nizozemsku s úctyhodným počtem 3000 účastníků. Její závěry poukazují na nižší nemocnost osob, které při sprchování použily během 30–90 vteřin studenou vodu. V dokumentaci výzkumu však nejsou uvedeny příčiny onemocnění respondentů a zdá se, že během jeho trvání trpěli nejen nachlazením a infekcemi dýchacích cest, ale také duševními chorobami, měli různá zranění a postoupili plánované chirurgické zákroky. Nejasností je ve studii více, proto nejsou její výsledky spolehlivé.

Další dva výzkumy se věnovaly preventivnímu účinku střídání teplé a studené vody při sprchování a koupání ve studené vodě. Jedna sledovala 60 mužů, druhá 24 žen a obě monitorovaly vznik nachlazení a respiračních infekcí. Nízký počet účastníků, nejasnosti o jejich výchozím zdravotním stavu a krátká doba pozorování výsledky znehodnocují, a tak ani tyto práce nemohou prokázat ani vyloučit efekt studené vody na imunitu.

Může zchlazení vodou uškodit? V nizozemské studii byl nejčastějším vedlejším účinkem chladných sprch přetrvávající pocit studených končetin, který se projevil u 13 % účastníků. U dalších jedinců došlo ke křečím, bolestem svalů, svědění, závratím, spánkovým potížím kvůli pocitu chladu nebo k dalším problémům. Závažné vedlejší účinky se nevyskytly v žádném z výzkumů, nicméně pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním mohou být studené sprchy nebezpečné.

Související články