poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V sezamu z Afriky byl nalezen nový typ salmonely

23.9.2019

Řečtí vědci našli v sezamu z Nigérie, Súdánu a Ugandy nový druh salmonely. Infikovaný sezam se v Evropě prodával a zpracovával v podobě různých výrobků v specializovaných obchodech se zdravou stravou a e-shopech.

V roce 2016 v Řecku onemocněla řada osob salmonelózou, jejíž příčinou byla bakterie s antigenní strukturou, která se odlišovala od již známých druhů. Referenční laboratoř pro salmonelu a chigellu sídlící na aténském předměstí Vari izolovala salmonelu s novým vzorcem, který do té doby nebyl znám. Středisko pro referenční výzkum a výzkum salmonely Světové zdravotnické organizace WHO v Institutu Pasteur ve Francii tyto poznatky potvrdila (celou zprávu v anglickém jazyce naleznete zde). Nový typ bakterie byl pojmenován Salmonella Vari.

Cesta k výsledkům nebyla snadná. Počáteční epidemiologická vyšetření neodhalila souvislost mezi onemocněním jednotlivých osob. Případová studie pak poukázala na tahini, pastu vyráběnou z loupaných, mletých a opékaných sezamových semen, jako na pravděpodobného původce nákazy. Stále však nešlo identifikovat značku ani místo nákupu, a tudíž ani vzorek ke zkoumání. Později, v letech 2016–2017, se onemocnění způsobené stejným druhem objevilo v dalších evropských zemích včetně ČR. Hlavním původcem se ukázaly být tahini od konkrétního řeckého výrobce. Některé osoby však tahini nekonzumovaly a onemocněly po konzumaci sushi. O tom, že bakterii zjevně obsahovaly různé potraviny, svědčily také případy nákazy v zemích, kam se příslušná značka sezamové pasty nedováží, a to včetně Česka.

Výrobcem je velká firma na zpracování sezamu z Ugandy, Súdánu a Nigérie. Daná společnost jej pak distribuuje v přírodní nebo upravené podobě do evropských zemí. Speciální kontroly příslušných orgánů však ve firmě neodhalily žádná pochybení. Není tedy jasné, jak došlo ke křížové kontaminaci mezi různými surovinami a odlišnými výrobky a proč správně provedená sterilizace nepomohla bakterie zničit.

Evropská komise na základě těchto poznatků přidala sezamová semínka z Nigérie, Súdánu a Ugandy na seznam potravin neživočišného původu podléhající zvýšeným kontrolním opatřením z důvodu možné kontaminace salmonelou.

Související články