poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tropická otrava ryb se dostala do Evropy

25.9.2019

Ve Španělsku se množí výskyt otravy z ryb, tzv. ciguatera. Toxiny, které ji vyvolávají, zatím nelze odhalit dříve, než se dostanou do lidského těla. Lze se jim vyhnout dodržováním některých pravidel při konzumaci ryb.

Ciguateru způsobují ciguatoxiny produkované mikroskopickými mořskými řasami. V těle ryb, které tyto řasy konzumují, se toxiny kumulují a dostávají se tak až na talíř. Jsou odolné vůči extrémním teplotám a nelze je zničit mrazem ani varem. Původně se vyskytovaly v teplých vodách a korálových útesech Karibiku, Tichého a Indického oceánu. V posledních letech se však objevily i v mírných vodách u evropského a severoamerického pobřeží.

Ciguatera je vzácná potravinová otrava, kterou lze odhalit až v okamžiku propuknutí, protože její původce nemá specifickou chuť, pach ani barvu. Riziko onemocnění není příliš vysoké, ale projevy jsou značně nepříjemné a zahrnují různorodé žaludečně-střevní, kardiovaskulární a neurologické symptomy. Není-li včas zahájena vhodná léčba, neurologické potíže někdy neodezní a mohou připomínat příznaky roztroušené sklerózy.

Z nedávné studie španělské agentury pro bezpečnost potravin a výživu AESAN vyplývá, že se během posledních deseti let počet případů ciguatery v Evropě zvýšil o 10 %. Tento nárůst může být způsoben cestováním, oteplením vod v důsledku klimatických změn či dovozem potravin. Evropský projekt EuroCigua má za cíl určit, jak a v jaké míře se ciguatera vyskytuje v potravinách a v životním prostředí. Zkoumá rovněž epidemiologické charakteristiky a hledá způsoby detekce, potvrzení a evidence případů onemocnění.

Nákaze ciguaterou lze předcházet. Pohybujete-li se v rizikových oblastech, jezte malé rybí porce a nekonzumujte rybí vnitřnosti, hlavy, kůže a jikry. Pokud rádi rybaříte, vyhněte se oblastem s výskytem mikrořas.

Související články