poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Legendami opředená kombucha může i uškodit

26.9.2019

Výzkumy o prospěšnosti nápoje kombucha pro lidské zdraví chybí. Zda je skutečně zdraví prospěšná, proto s určitostí nevíme. Existují však náznaky, že ve vzácných případech může mít vážné vedlejší účinky.

Základem kombuchy nápoje je slazený černý, zelený nebo bylinný čaj s obsahem bakterií a kvasinek, které způsobují zkvašení. Běžně se označují zkratkou SCOBY. Obdobné organismy se používají také při výrobě kefíru, octa nebo zázvorového piva. Na povrchu tekutiny tvoří želatinovitou hmotu, která je laiky často považována za houbu.

Kombuchu lze koupit v kamenných i internetových obchodech. Mnozí spotřebitelé si ji pěstují v domácích podmínkách a šíří ji mezi přáteli a známými. Při fermentaci kombuchového nápoje vzniká alkohol a kyselina octová, mléčná a glukonová. Výsledný produkt obsahuje 0,7–1,3 % alkoholu.

Kombucha pochází z Asie a traduje se, že podporuje trávení, posiluje imunitu a dokonce chrání před srdečními chorobami nebo rakovinou. Doposud však neproběhly žádné vědecké studie, které by zkoumaly její účinek na lidský organismus.

Kombucha domácí výroby může za určitých podmínek také uškodit. U konzumentů se objevily alergické reakce, nevolnosti, záněty svalů, překyselení krve či jaterní problémy. Ve většině případů se jednalo o domácí výrobu, jindy informace o původu kombuchy chyběly. Lze předpokládat, že v domácích podmínkách může být nápoj kontaminován nežádoucími mikroorganismy. Riziko může vyvolat i nádoba, ve které se kombucha pěstuje. Byla například prokázána otrava olovem u páru, který uchovával kombuchu v keramice s glazurou obsahující olovo, jež se do nápoje uvolnilo kvůli jeho zvýšené kyselosti.

Související články