poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kokos není alergen, připomínají pěstitelé

27.9.2019

Pěstitelé se snaží o vyřazení kokosových ořechů z amerického seznamu hlavních alergenních potravin. Tvrdí, že se nejedná o běžné ořechy a alergické reakce na ně nejsou časté.

Podle amerického zákona o značení potravinových alergenů a ochraně spotřebitele FALCPA z roku 2004 jsou mezi hlavními alergeny ořechy rostoucí na stromech, tedy včetně kokosů. Za hlavní alergeny jsou považovány ty, které vyvolávají 90 % alergických reakcí – mléko, vejce, ryby, korýši a měkkýši, ořechy rostoucí na stromech, arašídy, pšenice a sója. Americké úřady mezi ně v roce 2006 zařadily i kokosové ořechy.

Podle pěstitelů kokosových ořechů je to ale chyba. Alergie na kokos je vzácnější a nelze ji přiřadit k alergii na běžné ořechové plody. Spotřebitelé s nepřiměřenou reakcí na jiné ořechy se tak často vyhýbají kokosu zcela bezdůvodně. Texaská koalice kokosových producentů připravuje petici, která bude od úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA požadovat vyškrtnutí kokosu ze seznamu hlavních alergenů.

U nás je situace odlišná. Podle příslušné směrnice EU kokos nepatří mezi 14 hlavních alergenů. Do seznamu naopak řadí obiloviny obsahující lepek, korýše, vejce, ryby, arašídy, sóju, mléko, skořápkové plody (mandle, lískové, vlašské, pekanové a para ořechy, pistácie a makadamové ořechy), celer, hořčici, sezam, siřičitany ve vyšších koncentracích, vlčí bob a měkkýše.

Související články